Fitorja historike e “Dardanëve” në Sofje

Foto: BGNES

Kosova arriti një fitore historike, duke mundur kombëtaren bullgare të futbollit, me rezultat 2-3, në ndeshjen e zhvilluar në Sofje. Bullgaria dhe Kosova u ballafaquan në kuadër të kualifikueseve për EURO 2020. Kjo është ndeshja e katërt me radhë të bullgarëve pa fitore. Mysafirët zbllokuan llojën në minutën e 13-të me gol të yllit Milot Rashicës dhe në finish të pjesës së parë Popovi barazoi shifrat. Bullgarët mirë e nisen pjesën e dytë, dhe në minutën e 55-të me anë te Dimitrovit kaluan në epërsi prej 2-1, por mysafirët, të cilët gjatë gjithë ndeshjes patën epërsi, përmes Vedat Muriqit barazuan përsëri shifrat në 2-2 në minutën e 64-të. Në minutën e 90+1’ erdhi dhe goli  i shumëpritur për “Dardanët”  përmes Elbasan Rashanit, i cili i siguron tri pikë të mëdha Kosovës, dhe fitoren e parë të kombëtares së Kosovës në kualifikueset e Evropianit të ardhshëm. Kështu vitin e ardhshëm bullgarët nuk do të kenë mundësi të luajnë në EURO 2020. Pas humbjes kapiteni i skuadrës Ivelin Popov tha se kosovarët kanë qenë më të mirë dhe loja e tyre ka qenë më agresive dhe e suksesshme.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, i cili e përcolli nga afër Kombëtaren e Kosovës, pas ndeshjes shkoi në zhveshtore tek lojtarët për të festuar këtë fitore të madhe. “Djem e keni kënaqur një komb, secili prej jush ka luajtur më shpirt. Sot keni bërë histori”, tha Veseli.

Ngjarje e rëndë ka ndodhur në tribunë  para ndeshjes mes Bullgarisë dhe Kosovës, transmetoi RTK. Nënkryetari serb i Federatës së Futbollit të Kosovës, Predrag Joviq, është alivanosur në tribunë. Ai ka pësuar sulm dhe në ndihmë i ka dalë Bekim Haxhiu – ish- nënkryetar i FFK-së dhe mjek me profesion. Joviq është dërguar me urgjencë në njërin nga spitalet e Sofies, por që ende nuk dihet gjendja e tij.


Më shumë nga rubrika

Mihaill Kasabov

Bashkimi Bullgar i Futbollit është me president të ri

Zv.Presidenti i deritanishëm i Bashkimit Bullgar të Futbollit Mihaill Kasabov është Presidenti i ri i organizatës derisa zgjidhet udhëheqja e re. Më herët gjatë kësaj jave ish-Presidenti Borisllav Mihajllov dha dorëheqje, kurse pastaj të njëjtën e bëri..

botuar më 19-10-18 5.18.MD

Pas shokimit nga rezultati i ndeshjes së futbollit me Anglinë 0:6 vijnë pasojat dhe përfundimet

Tashme tre ditë me radhë ngjarjet që shoqëruan dhe pasuan humbjen e turpshme të Bullgarisë nga Anglia me rezultat 0:6 në ndeshjen e futbollit ditën e hënë e tronditin vendin tonë. Shfaqjet e racizmit të një grupi fansash shkaktuan reaksione pa precedent jo..

botuar më 19-10-17 3.51.MD

Mbretëresha bullgare në breakdance Queen Mary me kuotë për Olimpiadën në Paris

Me breaking dikur bandat rrugore kanë rregulluar hesapet e veta, por sot ai i përmbush sallat vetëm për shkak të shous origjinale dhe stilit kreativ. Dhe pavarësisht se vallëzimet breaking afrohen me artin, ato mbase do të debutojnë si sport në Lojërat..

botuar më 19-10-16 12.41.MD