Debate të ashpra në parlament për subvencionimin shtetëror të partive

Foto: BGNES

Me 117 vota “pro”, 90 – “kundër” dhe asnjë të abstenuar parlamenti miratoi në lexim të parë uljen e subvencionimit partiak nga 5.62 në 0.51 euro për një votë të fituar në zgjedhje. Propozimi u miratua me votat e Partisë GERB, Koalicionit “Patriot të Bashkuar” dhe Partisë “Volja”. Partia Socialiste Bullgare dhe Lëvizja për të Drejta dhe Liri ishin kundër. Lëvizja për të Drejta dhe Liri tha, se midis dy leximeve do të bëjë propozim për 0 leva për votë. Kjo do të bëhet shkak për zhdukjen e partive politike dhe do të kërcënojë demokracinë, tha socialisti Dragomir Stojnev. U lodhëm të jemi “mbrojtës” i subvencionimeve partiake, theksoi Toma Bikov nga Partia GERB. Ai rikujtoi, se subvencionimi nga 0.51 euro për votë ishte dëshira e më se 2.5 milion njerëzve, të cilët votuan në një referendum kombëtar.

Më shumë nga rubrika

Ministrat Ekaterina Zaharieva dhe Elmar Mamadjarov

Azerbajxhani mbështetet tek qendra e shpërndarjes së gazit “Ballkan”

Azerbajxhan beson se qendra bullgare e shpërndarjes së gazit “Ballkan” do të ndihmojë furnizimin me gaz natyror jo vetëm të Bashkimit Evropian, por edhe të gjitha shteteve të Ballkanit Perëndimor, tha në Baku Ministri i jashtëm i Azerbajxhanit..

botuar më 19-06-24 5.38.MD

Shkupi duhet të çmontojë simbolet e falsifikuara të shtetësisë maqedonase, kërkojnë nga VMRO-ja

Negociatat eventuale për anëtarësim të Maqdonisë së Veriut në Bashkimin Evropian janë lidhur me çmontimin e falsifikimeve për shtetësinë maqedonase, tha eurodeputeti bullgar dhe zv. kryetar i partisë qeverisëse VMRO Angell Xhambazki. Në lidhje me..

botuar më 19-06-24 5.15.MD
Zv. Prokurori i përgjithshëm Ivan Geshev para mediave

Është neutralizuar një grup për trafik të migrantëve përmes Bullgarisë

Prokuroria në Sofje njoftoi   se pas një operacioni të madh ndërkombëtar është neutralizuar grupi më i madh i cili ka vepruar deri tani në Bullgari për trafik të migrantëve  përmes territorit bullgar. Grupi i përbërë prej qytetarëve vendas dhe..

botuar më 19-06-24 2.51.MD