Gjuajtësit bullgarë F-16 do të mbrojnë edhe qiellin mbi Maqedoninë e Veriut

Foto: BTA

Javën e kaluar biseduam me homologun Zoran Zaev, se me gjuajtësit e rinj, të cilët do të blejmë, do të mbrojmë edhe hapësirën qiellore të Maqedonisë së Veriut. Këtë e tha kryeministri bullgar Bojko Borisov në poligonin Novo Sello, ku ishte për të parë stërvitjen ushtarake ndërkombëtare. Ndërkohë zëdhënësi i qeverisë maqedonase Muamet Hoxha komentoi pozitën kritike të ministres së jashtme bullgare Ekaterina Zaharieva për punën e komisionit të përzier për çështjet e diskutueshme historike. Shpresojmë që komisioni do të gjejë zgjidhje në frymën e miqësisë dhe fqinjësisë së mirë midis dy shteteve, komentoi zëdhënësi.

Më shumë nga rubrika

Ministrat Ekaterina Zaharieva dhe Elmar Mamadjarov

Azerbajxhani mbështetet tek qendra e shpërndarjes së gazit “Ballkan”

Azerbajxhan beson se qendra bullgare e shpërndarjes së gazit “Ballkan” do të ndihmojë furnizimin me gaz natyror jo vetëm të Bashkimit Evropian, por edhe të gjitha shteteve të Ballkanit Perëndimor, tha në Baku Ministri i jashtëm i Azerbajxhanit..

botuar më 19-06-24 5.38.MD

Shkupi duhet të çmontojë simbolet e falsifikuara të shtetësisë maqedonase, kërkojnë nga VMRO-ja

Negociatat eventuale për anëtarësim të Maqdonisë së Veriut në Bashkimin Evropian janë lidhur me çmontimin e falsifikimeve për shtetësinë maqedonase, tha eurodeputeti bullgar dhe zv. kryetar i partisë qeverisëse VMRO Angell Xhambazki. Në lidhje me..

botuar më 19-06-24 5.15.MD
Zv. Prokurori i përgjithshëm Ivan Geshev para mediave

Është neutralizuar një grup për trafik të migrantëve përmes Bullgarisë

Prokuroria në Sofje njoftoi   se pas një operacioni të madh ndërkombëtar është neutralizuar grupi më i madh i cili ka vepruar deri tani në Bullgari për trafik të migrantëve  përmes territorit bullgar. Grupi i përbërë prej qytetarëve vendas dhe..

botuar më 19-06-24 2.51.MD