Kryetarja e Kuvendit shkon për vizitë zyrtare treditore në Moskë

Foto: arkiv

Delegacioni parlamentar bullgar në krye me Kryetaren e Kuvendit Popullor Cveta Karajançeva niset për në vizitë treditore zyrtare në Moskë. Vizita është me ftesë të Kryetares së Këshillit të Federatës Valentina Matvienko. Ndër anëtarët e delegacionit janë bashkëkryetarët e grupit për miqësi Bullgari-Rusi në Kuvend Krasimir Vellçev dhe Anton Kutev dhe zëvendëskryetari i tij Volen Siderov. Sonte deputetët do të takohen në Ambasadën tonë në Moskë me kryetarët e komunitetit bullgar atje. Nesër do të fillojë pjesa zyrtare e vizitës.

Më shumë nga rubrika

Tubimi kombëtar Rozhen 2019

Me tingëllimat e zileve u hap Tubimi “Rozhen – trashëgim në të ardhmen 2019”

Me tingëllimat e zileve presidenti Rumen Radev hapi Tubimin e Krijimtarisë Popullore dhe të Blegtorisë “Rozhen – trashëgim në të ardhmen 2019”. Mijëra njerëz nga vendi dhe nga jashtë mbërritën në lëndinat e Rozhenit të malit Rodopa. “Bullgaria do të ishte..

botuar më 19-07-19 5.52.MD

Parlamenti miratoi lëshimin e një shume suplementare nga buxheti për blerjen e gjuajtësve të rinj

Parlamenti aktualizoi buxhetin e shtetit për vitin 2019 dhe shtoi shpenzimet buxhetore të Ministrisë së Mbrojtjes me 1.07 miliard euro. Aktualizimi i buxhetit ka për qëllim të sigurohet blerja e 8 aeroplanëve luftarakë nga tipi i ri për forcat e armatosura..

botuar më 19-07-19 4.28.MD

1750 sisorë të përngjashëm të balenës u regjistruan në pellgun e Detit të Zi

Përfundoi studimi më i madh i sisorëve të përngjashëm të balenës në pellgun e Detit të Zi. Në auktorin e pesë shteteve detare – Rumania, Bullgaria, Ukraina, Turqia, Gjeorgjia u regjistruan 1750 sisorë të përngjashëm të balenës, njoftuan nga Organizata..

botuar më 19-07-19 4.10.MD