Medalje e artë në sambo për Maria Orjashkova në Lojërat Evropiane në Minsk

Maria Orjashkova
Foto: BTA

Marija Orjashkova fitoi medaljen e artë në sambo në Lojërat Evropiane në Minsk të Bjellorusisë. Bullgarja, e cila ka qenë nëntë herë kampione evropiane dhe katër herë kampione botërore e fitoi titullin në kategorinë 80 kilogramë, pasi në final e mposhti rusen Zhanara Kusanova.

Para kësaj bullgarja tjetër Cvetelina Cvetanova fitoi medaljen e bronztë në kategorinë 48 kilogramë. Aktualisht Bullgaria ndodhet në vend të nëntë në klasifikim me nëntë tituj – një medalje të artë, 4 të argjendta dhe 4 të bronzta.


Më shumë nga rubrika

Akrobatë të njohur ajrorë vijnë për garë në Bullgari

Disa nga akrobatët më të mirë ajrorë në botë do të mblidhen për garën e aeronautikës në Bullgari nga data 30 gusht deri më 1 shtator në qytetin Sopot të Bullgarisë Qendrore. Gara është organizuar me idenë e rekordmenit botëror në aeronautikës..

botuar më 19-08-08 4.54.MD

Bullgari Todor Dimitrov vrapoi në maratonën më të madhe në botë

Todor Dimitrov shpalosi flamurin bullgar në Nju Jork, pasi përfundoi garën më të gjatë në botë "Sri Chinmoy Self-Transcendence 3100 Mile" (pothuajse 5000 kilometra) për 51 ditë 17 orë 8 minuta e 38 sekonda. Kështu ai u bë një nga 44 vrapuesit në..

botuar më 19-08-07 3.35.MD

Bullgarët me medalje nga kampioni botëror i Arteve Marciale të Përziera

Viktor Ivanov u bë kampioni botëror i Arteve Marciale të Përziera (MMA) tek të rinjtë deri në moshë 18 vjeç. Ai fitoi medaljen e artë në kampionatin e planetit në Romë. Sportisti i klubit sportiv të MMA-së të qytetit Shumen garoi në kategorinë 70.3..

botuar më 19-08-05 6.38.MD