25 fëmijë që kanë fituar luftën kundër kancerit nisen për në Moskë

Foto: BGNES

25 fëmijë bullgarë të cilët kanë fituar luftën kundër kancerit nisin për në Moskë për të marrë pjesë në garën botërore “Lojërat e Fituesve”. Në të do të marrin pjesë 600 fëmijë nga 17 vende. Bullgarët do të garojnë në disa sporte: futboll, atletikë të lehtë, not, shah, ping-pong dhe qitje sportive. Me fëmijët do të udhëtojë dhe vrapuesi  Krasimir Georgiev, i cili është një nga organizatorët e udhëtimit të fëmijëve. Me ndihmën e tij personale vjet dhe sivjet ishin blerë biletat e fluturimit të pjesëmarrësve.


Më shumë nga rubrika

Aja Miteva

Medalja e parë në historinë 105-vjeçare të hipizmit bullgar nga kampionatet evropiane për të rinj

14 vjeçja Aja Miteva fitoi medaljen e parë në historinë 105-vjeçare të hipizmit bullgar nga kampionatet evropiane për të rinj dhe të reja. Ajo mori medaljen e bronztë në Kampionatin Evropian për hedhjen mbi pengesa për fëmijë në qytetin holandez Zuidwolde...

botuar më 19-07-15 3.37.MD

KF “Levski” fitoi kundër mikpritësve nga Ruzhomberoku i Sllovakisë

Skuadra bullgare e futbollit “Levski” fitoi ndeshjen kundër “Ruzomberok” me rezultat 2:0 në stadiumin e qytetit Ruzhomberok. Kjo ishte ndeshja e parë e futbollistëve nga “Levski”në kualifikimet për Ligën e Evropës. Bullgarët shëlnuan golin e parë pas..

botuar më 19-07-12 10.07.PD

Tihomir Ivanov me flori në kërcimin së larti nga Universiada në Napoli

Tihomir Ivanov fitoi floririn në kërcimin së larti në Universiadën në qytetin italian Napoli. Bullgari arriti 2,30 metra në finalen, duke përmirësuar arritjen e vet personale për stinën - 2,26 metra. Kështu Ivanov plotësoi normativin për të marrë..

botuar më 19-07-11 5.27.MD