“Heronjtë e dashur dhe të preferuar të fëmijëve” është motoja e festivalit të skulpturave prej rëre në qytetin Burgas

Foto: sandfestburgas.com

Festivali i skulpturave prej rëre po zhvillohet për herë të 12-të në qytetin Burgas. Sivjet në të marrin pjesë vetëm mjeshtër bullgarë, kurse motoja është “Heronjtë e dashur dhe të preferuar të fëmijëve”. Ky është një festival i përqendruar mbi detajin, thonë mjeshtërit.

Ognjan Petkov, një nga doajenët e forumit të rërës në qytetin Burgas thotë se e pëlqen idenë e festivalit, sepse çdo një hero nga përrallat e fëmijëve është shumë i dashur për fëmijët dhe të rriturit, çdo një njeri i  ka në zemër. “Dua që çdo një fëmijë të shikojë Pipin brenda vetvetes dhe e provokoj  atë që të lexojë librin” – thotë Ognjan.

Për festivalin janë sjellë 400 tonë rërë lumore më shumë se sa ishte përdorur vitin e kaluar, përgatitja ka zgjatur 6 muaj, 15 ditë piktorët i kanë formuar figurat në vapën e qytetit detar dhe vetëm 3 muaj banorët e Burgasit dhe mysafirët mund t’i shikojnë – shpjegojnë organizatorët. Sipas fjalëve të tyre tani për tani vetëm mund të ëndërrojmë që këto skulptura përrallore të mbeten dhe hapësira rreth tyre të zhvillohet dhe të zgjerohet çdo verë.

Më shumë nga rubrika

Krijues të famshëm do të japin mësime në Akademinë Verore Ndërkombëtare të Arteve në qytetin Sozopoll

Nën shenjën e artit, kulturës dhe muzikës do të kalojë gjysma e dytë e muajit korrik në qytetin Sozopoll. Vendpushimi më i dashur për breza të tërë bullgarësh për shkak të bukurisë dhe shpirtit të vet të papërsëritshëm, është një qendër tërheqëse për..

botuar më 19-07-15 11.48.PD

Turneu “Burimi i gjallë” kushtuar shkollës së Petër Dënovit viziton Plovdivin më 12 korrik

Më 12 korrik kur mbushen 155 vjet nga lindja e mendimtarit bullgar Petër Dënov, në Shtëpinë e Kulturës të Plovdivit do të organizohet koncert, kushtuar Mësuesit. Në të do të marrin pjesë kori ndërkombëtar “Videlina” dhe kori “Laboratori muzikor për..

botuar më 19-07-12 9.00.PD

Artefakte nga varri i faraonit egjiptian Tutankhamun mund të shihen në Burgas

Në qytetin Burgas pranë Detit të Zi në ndërtesën e Teatrit Operistik Shtetëror hapi dyert ekspozita “Tutankhamun – një histori e papërfunduar dashurie”. Ajo tregon varrin e faraonit egjiptian Tutankhamun dhe prezanton për herë të parë tek ne thesaret..

botuar më 19-07-11 2.28.MD