Ekspozitë njëditore e automobilave të vegjël organizojnë në qytetin Gabrovo

Foto: facebook.com

Një ekspozitë për modele të zvogëluara të automobilave do të zhvillohet gjatë kësaj të shtune /06.07/ në sallën “Orllovec” në qytetin Gabrovo. Vizitorët do të mund të shikojnë mijëra modele, të ndryshme për nga lloji dhe dizajni-që nga retroja deri tak eksponatet moderne dhe ato “tunning”. Ato afrohen maksimalisht deri tek origjinali, bile sa i përket detajit më të vogël. Do të prezantohen modele të prodhuesve të njohur botërisht, kryesisht ato në shkallë 1:87,1:43, 1:24 и 1:18. Do të ketë modele interesante të zvogëluara të markave “Ferrari”, “Mercedes” të automobilave nga filmat për Xhejms Bond,  “Fast and Furious” e të tjerë, automjete rali me përmasa të ndryshme si dhe një nga koleksionet më të mira në Bullgari të makinave  të Sebastien Loeb. Në qytetin Gabrovo do të  marrë pjesë dhe një nga koleksionet më të mëdha të “Mercedes” DTM dhe koleksioni më i madh tek ne i Jada Toys në shkallë 1:24. Ekspozita nuk mund të kalojë pa modelet tradicionale për të kaluarën tonë si “Lada”, “Moskviç”, “Volga”, “Zil”, “Gaz” e të tjera. Do të tregohen dhe modele unike të kamionëve në shkallë 1: 87 dhe mjaft automjete të përdorura në ndërtim, modele të punuara të tankeve dhe të teknikës tjetër ushtarake. Një nga koleksionuesit do të paraqesë mbi 300 eksponate të automobilave të policisë prej shteteve të ndryshme.

Më shumë nga rubrika

Parashutistët kanë se çfarë t’u tregojnë brezave të ardhshëm

Në Bullgari 18 tetor është Dita e Parashutistit Ushtarak. Sot mbushen 75 vjet pas ngjarjes, së cilës i është kushtuar kjo festë. Bëhet fjalë për “pagëzimin luftarak” të Batalionit të Parë të Parashutistëve më 18 tetor 1944 dhe për sulmin e pozicionit të..

botuar më 19-10-18 1.37.MD

Festa e gjellës më bullgare është në fshatin Smiljan

Një tas me gjellën e ngrohtë më karakteristike dhe të shijshme bullgare do të mbledhë në festën e Rodopeve adhuruesit e fasules së fshatit Smiljan. Edhe sikur të vijnë miq nga i gjithë vendi për çdonjërin do të ketë nga një tas nga specialiteti i cili e..

botuar më 19-10-17 2.02.MD

Inceneratori në Sofje ngre pyetje pa përgjigje të qarta

Djegia e mbetjeve në Sofje mendohet nga Komuna e Sofjes dhe “Ngrohja Qendrore Sofja” akoma që nga viti 2008. Që atëherë deri tani, bashkia nuk i ka parasysh zhvillimet pozitive në legjislacionin për menaxhimin e mbeturinave në Bashkimin Evropian, as në..

botuar më 19-10-14 5.11.MD