Artefakte nga varri i faraonit egjiptian Tutankhamun mund të shihen në Burgas

4
Foto: BTA

Në qytetin Burgas pranë Detit të Zi në ndërtesën e Teatrit Operistik Shtetëror hapi dyert ekspozita “Tutankhamun – një histori e papërfunduar dashurie”. Ajo tregon varrin e faraonit egjiptian Tutankhamun dhe prezanton për herë të parë tek ne thesaret dhe sarkofagun me mumien e sundimtarit. Ekspozita do të mbetet në Burgas deri në fund të shtatorit.

Më shumë se 100 eksponate prezantojnë me saktësi maksimale varrin e faraonit, të njohur në histori si “fëmija – mbret” . Sendet janë renditur në disa grupe tematike – “Paradhoma”, ose “Dhoma e pushtetit dhe fuqisë”, “Froni i artë” – i njohur dhe si “Kryevepra e dhomës”, “Salla e varrimit”, “Thesari” dhe “Altari i praruar”.

Eksponatet e prezantuara janë kopje të sendeve autentike. Koleksioni është prezantuar në vende në të gjithë botën, por tek ne vjen për herë të parë me ndihmën e Bashkisë së qytetit Burgas. 

Foto:BTA

Galeri

Më shumë nga rubrika

Krijues të famshëm do të japin mësime në Akademinë Verore Ndërkombëtare të Arteve në qytetin Sozopoll

Nën shenjën e artit, kulturës dhe muzikës do të kalojë gjysma e dytë e muajit korrik në qytetin Sozopoll. Vendpushimi më i dashur për breza të tërë bullgarësh për shkak të bukurisë dhe shpirtit të vet të papërsëritshëm, është një qendër tërheqëse për..

botuar më 19-07-15 11.48.PD

Turneu “Burimi i gjallë” kushtuar shkollës së Petër Dënovit viziton Plovdivin më 12 korrik

Më 12 korrik kur mbushen 155 vjet nga lindja e mendimtarit bullgar Petër Dënov, në Shtëpinë e Kulturës të Plovdivit do të organizohet koncert, kushtuar Mësuesit. Në të do të marrin pjesë kori ndërkombëtar “Videlina” dhe kori “Laboratori muzikor për..

botuar më 19-07-12 9.00.PD
Ambasadori i Bullgarisë në Maqedoninë e Veriut Angjell Angjellov hapi Ditët e kulturës, folklorit dhe traditave bullgare në Ohër 2019

Në Ballkan folklori na ndihmon të kuptohemi dhe të zbulojmë veçoritë e përbashkëta

Për vit të tretë të radhës Ohri qe mikpritës i Ditëve të kulturës, folklorit dhe traditave bullgare. Mbi 500 pjesëmarrës nga krahinat e ndryshme të Bullgarisë vallëzuan, kënduan, ekzekutuan muyikë dhe e lavdëruan folklorin bullgar. Ditët qenë organizuar..

botuar më 19-07-10 1.30.MD