Turneu “Burimi i gjallë” kushtuar shkollës së Petër Dënovit viziton Plovdivin më 12 korrik

Foto: © FBU

Më 12 korrik kur mbushen 155 vjet nga lindja e mendimtarit bullgar Petër Dënov, në Shtëpinë e Kulturës të Plovdivit do të organizohet koncert, kushtuar Mësuesit. Në të do të marrin pjesë kori ndërkombëtar “Videlina” dhe kori “Laboratori muzikor për njeriun”. Ngjarja është pjesë e programit të Kryeqytetit Evropian të Kulturës 2019 dhe është projekt i “Vëllazërisë së Bardhë” dhe asociacionit “Vidia Projekt”. Me këtë rast në Bullgari po ndodhen 110 veta nga tërë bota, për t’i kënduar në gjuhën bullgare këngët e Mësuesit dhe për të vizituar vendet e lidhura me historinë e “Vëllazërisë së Bardhë”.

Koncerti është pjesë e turneut të quajtur “Burimi i gjallë”, që ka filluar në qytetin detar Varna, ku Petër Dënov ka mbajtur leksionin e tij të parë dhe është takuar tre nxënësit e tij të parë. Atje ai ka organizuar tubimin e parë të “Vëllazërisë së Bardhë. Shkolla e “Vëllazërisë së Bardhë” më parë “shkel” në Francë dhe që prej andej idetë e saj shpërndahen në tërë botën. Kudo në rruzull, ku ka ithtarë të Petër Dënovit, ata vallëzojnë vallen e quajtur “Panevritmia”, kurse këngët dhe lutjet janë në gjuhën bullgare.


Postimet e lidhura

Trashëgimia e Mësuesit Petër Dënov frymëzon njerëz nga kultura të ndryshme

Sivjet mbushen 150 vjet nga lindja e bullgarit të madh Petër Dënov, shkolla e të cilit ka frymëzuar mijëra njerëz nga mbarë bota. Petër Dënov ka lindur në fshatin Nikollaevka të rrethit të Varnës. Babai i tij ka qenë prift. Pasi ka mbaruar teologji dhe..

botuar më 14-07-14 1.31.MD

Më shumë nga rubrika

Krijues të famshëm do të japin mësime në Akademinë Verore Ndërkombëtare të Arteve në qytetin Sozopoll

Nën shenjën e artit, kulturës dhe muzikës do të kalojë gjysma e dytë e muajit korrik në qytetin Sozopoll. Vendpushimi më i dashur për breza të tërë bullgarësh për shkak të bukurisë dhe shpirtit të vet të papërsëritshëm, është një qendër tërheqëse për..

botuar më 19-07-15 11.48.PD

Artefakte nga varri i faraonit egjiptian Tutankhamun mund të shihen në Burgas

Në qytetin Burgas pranë Detit të Zi në ndërtesën e Teatrit Operistik Shtetëror hapi dyert ekspozita “Tutankhamun – një histori e papërfunduar dashurie”. Ajo tregon varrin e faraonit egjiptian Tutankhamun dhe prezanton për herë të parë tek ne thesaret..

botuar më 19-07-11 2.28.MD
Ambasadori i Bullgarisë në Maqedoninë e Veriut Angjell Angjellov hapi Ditët e kulturës, folklorit dhe traditave bullgare në Ohër 2019

Në Ballkan folklori na ndihmon të kuptohemi dhe të zbulojmë veçoritë e përbashkëta

Për vit të tretë të radhës Ohri qe mikpritës i Ditëve të kulturës, folklorit dhe traditave bullgare. Mbi 500 pjesëmarrës nga krahinat e ndryshme të Bullgarisë vallëzuan, kënduan, ekzekutuan muyikë dhe e lavdëruan folklorin bullgar. Ditët qenë organizuar..

botuar më 19-07-10 1.30.MD