Zëvendëskryeministri i Kinës Li Hongzhong është për vizitë në Bullgari

Foto: BTA

Shpresojmë se me rastin e përvjetorit të 70-të të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Bullgarisë dhe Kinës, do të arrijmë rezultate të konsiderueshme, tha kryeministri Bojko Borisov në takimin e tij me zëvendëskryeministrin Li Hongzhong. Borisovi nënvizoi se Sofja i përkrah nismat “17+1” dhe “Një brez, një udhë”. “Dëshirojmë që ato të sjellin rezultate praktike me anë të zhvillimit të projekteve energjetike dhe infrastrukturore në Bullgari me investime dhe pjesëmarrje kineze, duke respektuar parimet dhe normat e Bashkimit Evropian dhe pa garanci shtetërore”, tha kryeministri bullgar. Borisovi shtoi se jo në vend të fundit, shpresojmë se me ndihmën e miqve tanë kinezë do të hapim tregun tonë për turistët nga Kina. 


Më shumë nga rubrika

Huan Sen (majtas) dhe Bojko Borisov

Po diskutohet aktivizimi i marrëdhënieve Bullgari – Kamboxhia

Për vizitë në Bullgari është Kryeministri i Kamboxhias Huan Sen. Kryeministri bullgar Bojko Borisov diskutoi me mysafirin aktivizimin e lidhjeve ekonomike bilaterale, inkurajimin e kontakteve të biznesit ndërmjet të dyja vendeve, zhvillimin e..

botuar më 19-10-16 1.03.MD

Rumen Radev: “Është e papranueshme që populli i cili i ka shpëtuar hebrenjtë e vet të akuzohet për racizëm”

“Është e papranueshme që populli i cili i ka shpëtuar të gjithë hebrenjtë e vet në kohën e Luftës së Dytë Botërore, të akuzohet për racizëm” . Këtë e ka thënë Presidenti Rumen Radev në lidhje me ndeshjen skandaloze të futbollit Bullgari-Angli...

botuar më 19-10-16 11.39.PD

Infermierët: Dëshirojmë ndryshimin e modelit të funksionimit të shëndetësisë

Pritet se një pjesë e infermierëve që po protestojnë në çadra para godinës së Ministrisë së Shëndetësisë, do të takohen me Мinistrin e shëndetësisë Kirill Ananiev. Në takim ai do të njihet me kërkesat e tyre për paga më të larta, për kushte më të..

botuar më 19-10-16 10.20.PD