12 vende nga Aleanca marrin pjesë në stërvitjen ushtarake “Briz 2019” pranë Varnës

Foto: BGNES - arkiv

Filloi stërvitja kombëtare ushtarake “Briz 2019”. Manovrat janë planifikuar për datën 21 korrik. Shtabi në qytetin detar Varna ka deklaruar të gjitha zonat e përfshira në stërvitje në pjesën bullgare të Detit të Zi dhe në zonën tone ekonomike ekskluzive. Marrin pjesë 12 shtete-anëtare të NATO-së me 27 anije, 5 avionë, 6 helikopterë dhe 2257 ushtarë nga Bullgaria, Shqëpëria, Belgjika, Briatnia e Madhe, Greqia, Italia, Kanadaja, Polonia, Rumania, SHBA-ja, Turqia, Franca, Grupi i dytë i përhershëm i anijeve të NATO-së dhe Grupi i dytë i përhershëm i NATO-s kundër minave.


Më shumë nga rubrika

Huan Sen (majtas) dhe Bojko Borisov

Po diskutohet aktivizimi i marrëdhënieve Bullgari – Kamboxhia

Për vizitë në Bullgari është Kryeministri i Kamboxhias Huan Sen. Kryeministri bullgar Bojko Borisov diskutoi me mysafirin aktivizimin e lidhjeve ekonomike bilaterale, inkurajimin e kontakteve të biznesit ndërmjet të dyja vendeve, zhvillimin e..

botuar më 19-10-16 1.03.MD

Rumen Radev: “Është e papranueshme që populli i cili i ka shpëtuar hebrenjtë e vet të akuzohet për racizëm”

“Është e papranueshme që populli i cili i ka shpëtuar të gjithë hebrenjtë e vet në kohën e Luftës së Dytë Botërore, të akuzohet për racizëm” . Këtë e ka thënë Presidenti Rumen Radev në lidhje me ndeshjen skandaloze të futbollit Bullgari-Angli...

botuar më 19-10-16 11.39.PD

Infermierët: Dëshirojmë ndryshimin e modelit të funksionimit të shëndetësisë

Pritet se një pjesë e infermierëve që po protestojnë në çadra para godinës së Ministrisë së Shëndetësisë, do të takohen me Мinistrin e shëndetësisë Kirill Ananiev. Në takim ai do të njihet me kërkesat e tyre për paga më të larta, për kushte më të..

botuar më 19-10-16 10.20.PD