Dy të tretat prej eksportit të Bullgarisë në BE është për 6 vende

Foto: BGNES

Gjatë 4 muajve të parë të vitit eksporti i mallrave nga Bullgaria për në vendet e Bashkimit Evropian është rritur 7.3% në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2018 dhe është për 6.5 miliardë euro. Partnerët bazë tregtarë të Bullgarisë janë Gjermania, Rumania, Italia, Greqia, Franca dhe Belgjika, të cilët formojnë 67.3% prej eksportit për Bashkimin Evropian, tregojnë të dhënat e Institutit Kombëtar të Statistikave. Në eksportin e Bullgarisë për vendet e treta destinacionet kryesore janë Turqia, Kina, Serbia, Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe Maqedonia e Veriut. Aty formohet 50.9% e eksportit tonë për vendet e treta.


Më shumë nga rubrika

Huan Sen (majtas) dhe Bojko Borisov

Po diskutohet aktivizimi i marrëdhënieve Bullgari – Kamboxhia

Për vizitë në Bullgari është Kryeministri i Kamboxhias Huan Sen. Kryeministri bullgar Bojko Borisov diskutoi me mysafirin aktivizimin e lidhjeve ekonomike bilaterale, inkurajimin e kontakteve të biznesit ndërmjet të dyja vendeve, zhvillimin e..

botuar më 19-10-16 1.03.MD

Rumen Radev: “Është e papranueshme që populli i cili i ka shpëtuar hebrenjtë e vet të akuzohet për racizëm”

“Është e papranueshme që populli i cili i ka shpëtuar të gjithë hebrenjtë e vet në kohën e Luftës së Dytë Botërore, të akuzohet për racizëm” . Këtë e ka thënë Presidenti Rumen Radev në lidhje me ndeshjen skandaloze të futbollit Bullgari-Angli...

botuar më 19-10-16 11.39.PD

Infermierët: Dëshirojmë ndryshimin e modelit të funksionimit të shëndetësisë

Pritet se një pjesë e infermierëve që po protestojnë në çadra para godinës së Ministrisë së Shëndetësisë, do të takohen me Мinistrin e shëndetësisë Kirill Ananiev. Në takim ai do të njihet me kërkesat e tyre për paga më të larta, për kushte më të..

botuar më 19-10-16 10.20.PD