Shumica e bullgarëve mendojnë se qeveria do të përfundojë mandatin e saj të plotë

Qendra e Studimeve Trend

Shumica e bullgarëve – 57% presin se qeveria e GERB-it do të përfundojë mandatin e vet të plotë. Të dhënat e agjencisë “Trend” tregojnë se kabineti aktual sipas qytetarëve është pa alternativë. Shpjegimi për ketë rezultat të anketës është se partia në pushtet GERB arriti të fitojë zgjedhjet e fundit për Parlament Evropian. Kryeministri Bojko Borisov ka rejting më të lartë ndër politikanët - 36%. Pas tij renditet ministri i mbrojtjes Krasimir Karakaçanov me përkrahjen e 29% prej zgjedhësve. Në vend të tretë është liderja e Partisë Socialiste Bullgare Kornelija Ninova me 24%. Pjesa më e madhe e bullgarëve – 42% mendojnë se partitë duhet të marrin financim shtetëror 1 levë. 25% dëshirojnë që partitë të mos marrin asnjë levë nga buxheti shtetëror. Ndërkohë shumica e të anketuarve kuptojnë se kështu do të përforcohen lidhjet mes biznesit dhe partive politike.


Më shumë nga rubrika

Kryeministri Borisov

Bojko Borisov: Duam një komisonar për sigurinë kibernetike dhe administrimin e teknologjive të informacionit

Bullgaria këmbëngul për siguri kibernetike dhe administrim të teknologjive të informacionit në Komisionin e ri Evropian. Këtë e deklaroi Kryeministri Bojko Borisov në një koment me rastin e një publikimi në gazetën “Politiko” se Bullgaria do një..

botuar më 19-08-23 5.47.MD
Maja Shipka

Presidenti Rumen Radev do të marrë pjesë në festimin e përvjetorit të 142 të Epopesë së Shipkës

Ditën e shtunë, më 24 gusht, Kreu i Shtetit Rumen Radev do të marrë pjesë në shënimin solemn të përvjetorit të 142 të Epopesë së Shipkës gjatë Luftës Ruso-Turke (1877-1878). Beteja tek gryka malore Shipka në Stara Pllanina gjatë verës së vitit 1877 ka..

botuar më 19-08-23 5.20.MD

Në kryeqytet u shënua Dita kushtuar viktimave të regjimeve totalitare

Në kryeqytet u shënua Dita kushtuar viktimave të regjimeve të ndryshme totalitare: nacional-socialiste, komuniste etj. Para Memorialit të viktimave të regjimit komunist pranë Pallatit Kombëtar të Kulturës në qendër të Sofjes përvjetori u shënua nga..

botuar më 19-08-23 3.50.MD