Ngjitja e shpejtë e majës Çerni Vrah organizohet më 25 gusht

Maja Çerni Vrëh
Foto: BTA

Me shumë veprimtari sportive ditën e diele më 25 gusht, në malin Vitosha në afërsi të Sofjes do të shënohet përvjetori i 124-të nga Lëvizja e organizuar Turistike në Bullgari. Në fund të gushtit të vitit 1895 shkrimtari Aleko Konstantinov, bashkë me 300 entuziastë, ngjitet në majën më të lartë të malit Vitosha – Çerni Vrëh. Konsiderohet se kjo ishte ecja e parë e organizuar masive malore në vend. Të dielën më 25 gusht në orën 7 nga rajoni Zllatnite Mosove dhe në orën 8 nga fshati Zeheleznica fillojnë dy ngjitje të majës Çerni Vrëh. Në orën 9 starton vrapimi tradicional malor “VitoshaRën” nga qendra e kryeqytetit deri në majën Çerni Vrëh. Shaban Mustafa, njeri nga vrapuesit më të mirë malor, do të provojë të kalojë distancën nga qendra e Sofjes deri në majën Çerni Vrëh për më pak se 1.36:45 orë. Parashikohet, që në orën 12 fiks të fillojë programi i pasur festiv organizuar në majë.

Më shumë nga rubrika

Sportisti i atletikës së lehtë Bojan Lefterov me medalje të artë dhe të bronztë në kampionatin evropian për veteranë

Në kampionatin evropian të atletikës së lehtë për veteranë në Venecie të Italisë sportisti bullgar në disitanca të mesme dhe të gjata Bojan Lefterov fitoi medaljen e artë në disiplinën 10000 metra me rezultat 37:59.42 min. në kategorinë mbi 65 vjeç...

botuar më 19-09-09 5.20.MD

Grigor Dimitrov përsëri është ndër 25 tenistët më të mirë në tenisin botëror

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov u lëviz përpara me 53 vende në ranglistën botërore. Ai tashmë zë vendin e 25 me gjithsej 1432 pika. Përparimi i Dimitrovit i detyrohet arritjes së tij deri tek gjysmëfinalet e Kampionatit të Hapur të SHBA-së në..

botuar më 19-09-09 2.35.MD

Boksierja bullgare Daisy Lang me një titull të ri botëror

Në një ceremoni zyrtare në Sallën e Famës në San Francisco, SHBA, kampionia e trefishtë botërore e boksit, bullgarja Desisllava Kirova, e cila është e njohur si Daisy Lang, mori titullin e radhës botëror. Ajo u dekorua si bullgarja e parë – kampione..

botuar më 19-09-04 3.06.MD