Ambasada e SHBA-së i përkrah përpjekjet e Bullgarisë për ta mbrojtur sovranitetin e vet

Foto: BGNES

Në lidhje me pyetjen e Jurij Borisovit – sekretar i lëvizjes “Filorusët”, nga ana e organeve të rendit publik dhe me akuzat e ngritura për spiunim ndaj kryetarit të lëvizjes “Filorusët” Nikollaj Malinov, Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës tek ne deklaroi se është në dijeni me hetimet e organeve bullgare të drejtësisë.

SHBA-ja i përkrah plotësisht përpjekjet e Bullgarisë ta mbrojë sovranitetin e saj nga ndikimet dashakeqe, thuhet gjithashtu në deklaratën e Ambasadës. Disa orë para shprehjes së opinionit të këtij institucioni, Prokurori i Përgjithshëm i Bullgarisë Sotir Cacarov njoftoi se Prokuroria po zhvillon hetim për krim kundër Republikës dhe për veprime të një shtetasi bullgar në favor të një shteti të huaj.


Më shumë nga rubrika

Sofja shënoi Ditën Ndërkombëtare të Paqes

“Beteja më e vështirë sot është kundër urrejtjes dhe refuzimit në shpirtrat tona”. Këtë e deklaroi Nënpresidentja Ilijana Jotova në shënimin solemn të festës një ditë më herët para Monumentit të Ushtarit të Panjohur në Sofje. Festa tradicionale..

botuar më 19-09-20 7.13.MD

Raportet e rreme mjekësore e dëmtojnë shtetin me 200 mln euro në vit

Një grup pune në kuadrin e Këshillit Kombëtar për Bashkëpunim Trepalësh (ku bëjnë pjesë përfaqësues të qeverisë, punëdhënësve dhe të organizatave profesionale) do të provojë të zgjidhë problemin e ashpër gjatë disa viteve të fundit lidhur me raportet e..

botuar më 19-09-20 7.00.MD

Tri firma e kanë ndarë tregun në kuadrin e skemave evropiane për sigurimin falas të frutave dhe qumështit për fëmijët në shkollë

Shoqëria “Asociacioni kombëtar për ushqimin shëndetësor të fëmijëve” bëri të ditur se tri firma të mëdha për përpunim qumështi e kanë ndarë tregun dhe përvetësojnë një pjesë të madhe të parave në kuadrin e skemave “Frutë shkollore” dhe “Qumësht..

botuar më 19-09-20 5.24.MD