Vazhdon operacioni kundër trafikantëve të armëve nga Bullgaria dhe Britania e Madhe

Ministri Mlladen Marinov
Foto: Georgi Dimitrov

Ministri i punëve të brendshme Mlladen Marinov tha se autoritetet bullgare dhe britanike vazhdojnë të punojnë së bashku në lidhje me një operacion të madh kundër një grupi kriminal për trafik të armëve.

Gjykata e Specializuar Penale në Sofje e la në paraburgim shefin e grupit (një shtetas britanik), bashkë me një prej anëtarëve të bandës e kjo është sipas kërkesës së Prokurorisë Pjesëmarrësi i tretë mbetet në arrest shtëpie për shkak të gjendjes së tij të keqe shëndetësore. Të tre u ndaluan më 17 shtator në Sofje. Ndërkohë në Angli u arrestuan tre britanikë të tjerë, të lidhur me veprimtarinë kriminale në Bullgari. Gjatë neutralizimit të grupit në Sofje janë sekuestruar 53 pistoleta me numra të fshirë, silenciatorë, mbi 2000 plumba dhe 80 kilogramë heroinë.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria dhe Kroacia janë zhgënjyer nga moshapja e negociatave me Shkupin dhe Tiranën

Bullgaria përshëndet shpalljen e Ballkanit Perëndimor për një nga prioritetet e Presidencës kroate të Këshillit të Bashkimit Evropian gjatë pjesës së parë të vitit 2020. Këtë e tha Zv.Kryeministrja dhe Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva..

botuar më 19-10-18 7.24.MD
Jock Palfreeman (në mes)

Australia ka kërkuar ndihmë nga BE për rastin “Palfreeman”

Australia ka kërkuar ndihmë nga përfaqësuesit BE-së në lidhje me rastin me Jock Palfreeman. Këtë e ka deklaruar Ministrja e punëve të jashtme e Austrisë Marise Payne, të ciltuar nga SBSNews. Para deputetëve në Parlamentin australian Paynei i ka bërë..

botuar më 19-10-18 6.07.MD
MInistrja e punëve të jashtme Zaharieva

Ekaterina Zaharieva: Bullgaria është e interesuar për bashkëpunim konstruktiv me Rusinë

Bullgaria ka nevojë për dialog të hapur dhe me dobi të ndërsjellë me Rusinë, në të cilin në vend të parë do t’i vendosim interesat kombëtare dhe politikën e përbashkët të BE-ës dhe NATO-së. Këtë e deklaroi Zv.Kryeministrja dhe Ministrja e punëve të..

botuar më 19-10-18 4.54.MD