Filloi ekspozita tradicionale “I besoni prodhimit bullgar”

Foto: BTA

Në Sofje, në sallën për ekspozita të Magazinit Qendror Universal /MAPO/ deri më 13 tetor, për herë të 16-të të radhës po zhvillohet ekspozita “I besoni prodhimit bullgar”. Dhjetëra prodhues bullgarë, tregtarë dhe sipërmarrës, propozojnë produkte të ndryshme bullgare. Më të shumta janë firmat, të cilat merren me kozmetikë, ushqime dhe pije, si dhe ato për konfeksion, prodhime të trikotazhit dhe të lëkurës. Vizituesit mund të blejnë veshje sportive dhe elegante për stinën e vjeshtës dhe të dimrit me çmime atraktive, dhe po kështu të blejnë çanta dhe këpucë prej lëkure, si dhe modele të reja të kapelave dhe aksesorëve, rroba të punuara me dorë dhe shalle me ornamente bullgare.

Më shumë nga rubrika

Foto: EPA/BGNES

Ngjarjet me adresë ballkanike

Mogherini: BE-ja bëri një gabim historik duke mos i filluar negociatat me Tiranën dhe Shkupin Përfaqësuesja e tanishme e Lartë e Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë Federica Mogherini komentoi se liderët e Bashkësisë..

botuar më 19-10-21 2.16.MD

Nxënësit bullgarë janë ndër më të fortët në olimpiadat e shkencave natyrore

Sofia Tech Park është mikpritësi i nismës “Science Bricks – Shkencë me kauzë”. Qëllimi është që të popullarizohen arritjet e nxënësve bullgarë me medalje nga forumet ndërkombëtare të shkencave. Në një skenë prezantohen shkencëtarë prijës me shpikjet e..

botuar më 19-10-19 9.00.PD

Parashutistët kanë se çfarë t’u tregojnë brezave të ardhshëm

Në Bullgari 18 tetor është Dita e Parashutistit Ushtarak. Sot mbushen 75 vjet pas ngjarjes, së cilës i është kushtuar kjo festë. Bëhet fjalë për “pagëzimin luftarak” të Batalionit të Parë të Parashutistëve më 18 tetor 1944 dhe për sulmin e pozicionit të..

botuar më 19-10-18 1.37.MD