Legjenda Nikolina Shtereva është në krye të Maratonës së Sofjes ditën e diel

Foto: @SofiaMarathon

Legjenda e atletikës bullgare Nikolina Shtereva do të jetë në krye të Maratonës së Sofjes Wizz Air. Shtereva është vrapuese në distanca mesatare. Është mbajtëse e medaljes së argjendtë në vrapimin 800 metra në Lojërat në Monreal 1976, është mbajtëse e Kupës Botërore dhe kampione e dyfishtë evropiane. Deri tani janë regjistruar për pjesëmarrje pothuajse 5000 veta. Startet e veçanta të aktivitetit, i cili do të mbahet këtë të diele janë nga sheshi Batenberg në qendër të Sofjes. Në orën 9.30 është starti i maratonës klasike (42.195 km.), në orën 9.55 është starti masiv ( 2.5 km.), në orën 10.05 startojnë të sëmurët nga kanceri dhe paraolimpikët.

Më shumë nga rubrika

Në ceremoni ishte i pranishëm Presidenti Radev

Federata bullgare e basketbollit feston përvjetorin e vet të 100-të

Me ceremoni festive në Sofje ishte shënuar përvjetori i 100-të i themelimit të Federatës Bullgare të Basketbollit. Në përshëndetjen e dërguar me këtë rast nga Ministria e Rinise dhe Sportit ishte nënvizuar kontributi i federatës për afirmimin e..

botuar më 19-11-12 11.40.PD

Skuadra e Bullgarisë me vend të parë nga kampionati ballkanik i çiklizmit “cross country”

Në kampionatin ballkanik të disiplinës cross country, i cili u zhvillua në Beranë të Malit të Zi çiklisti bullgar Jollo Nikollov fitoi medaljen e argjendtë në distancë 10 kilometra, duke e kaluar atë për 30:26 min. Mitko Cenov zuri vendin e gjashtë..

botuar më 19-11-11 12.36.MD

Ekaterina Stratieva triumfoi për herë të tretë në “European Rally Championship”

Garuesja bullgare Ekaterina Stratieva fitoi për herë të tretë trofeun ERC Ladies në kampionatin automobilistik evropian. Kjo u bë pas pjesëmarrjes së saj të suksesshme bashkë me navigatorin Georgi Avramov në garën e Hungarisë, e cila ishte raundi i..

botuar më 19-11-11 10.17.PD