Bullgaria në ekspozitën më të madhe të ushqimeve në botë - ANUGA 2019

Foto: EPA/BGNES

Bullgaria mori pjesë në ekspozitën më të madhe të ushqimeve në botë, e cila zhvillohet një herë në dy vjet në Këlln të Gjermanisë. Para Radios Kombëtare Bullgare Antoaneta Bozhinova, drejtoresha ekzekutive e Bashkimit të Përpunuesve të Frutave dhe Perimeve, e cila ka marrë pjesë në ekspozitë tha se kjo është “një vitrinë botërore e ushqimeve”. Tetë kanë qenë firmat bullgare pjesëmarrëse në të dhe një pjesë prej produkteve të tyre kanë qenë në segmentin më të lartë të tregut evropian – produktet biologjike. Interes të madh kanë provokuar produktet tona të thara, të cilat janë një tendencë aktuale në treg. 160 000 vizituesit e ekspozitës patën mundësi të njihen me produktet tona autentike si ljutenica (salcë me domate dhe speca) dhe kosi.


Më shumë nga rubrika

Baza bullgare

Për në Antarktidë u nis ekspedita e 28-të bullgare

Grupi i parë i ekspeditës së 28-të bullgare në krye me profesorin Hristo Pimpirev u nis për në Antarktidë. Grupi i parë përbëhet nga 11 veta – logjistikë, të cilët do të shkrijnë bazën. Do të ndërtohet dhe një laborator i ri. Presidenti Rumen Radev i..

botuar më 19-11-13 7.01.MD

Në Sofje Bullgaria dhe Shqipëria diskutojnë stimulimin e kontakteve të biznesit

Zëvendës ministrja e ekonomisë Lilija Ivanova dhe Etjen Xhafaj, zëvendës ministër për Evropën dhe punët e jashtme diskutuan iniciativën për stimulimin e marrëdhënieve ekonomike midis Bullgarisë dhe Shqipërisë. Theksi u vu mbi konektivitetin energjetik,..

botuar më 19-11-13 4.51.MD
Bojko Borisov

Nuk do të rriten tatimet për biznesin

Kryeministri Bojko Borisov deklaroi, se nuk do të ketë ndryshim në politikën tatimore të Bullgarisë. Në një ceremoni të dorëzimit të çmimeve “Zoti dhe Zonja Ekonomi” për vitin 2019 ai theksoi, se qeveria harxhon në mënyrë të arsyeshme në kushtet e borxheve..

botuar më 19-11-13 4.13.MD