Bashkimi Bullgar i Futbollit është me president të ri

Mihaill Kasabov
Foto: Sportal.bg

Zv.Presidenti i deritanishëm i Bashkimit Bullgar të Futbollit Mihaill Kasabov është Presidenti i ri i organizatës derisa zgjidhet udhëheqja e re. Më herët gjatë kësaj jave ish-Presidenti Borisllav Mihajllov dha dorëheqje, kurse pastaj të njëjtën e bëri dhe zëvendëspresidenti Atanas Furnaxhiev, bashkë me të gjithë anëtarët e Komitetit Ekzekutiv të federatës. Dorëheqjen e vet e ka dorëzuar dhe trajneri i kombëtares Krasimir Ballëkov. Ballëkovi ishte në krye të skuadrës për gjashtë ndeshjet e fundit dhe futbollistët bullgarë nuk arritën të fitojnë asnjërën prej tyre.

Këto ndryshime janë rezultat i skandaleve pas ndeshjes së kualifikimeve mes Bullgarisë dhe Anglisë, të zhvilluar në Sofje, në të cilën bullgarët humbën me rezultat 0:6. Kjo është humbja më e madhe e bullgarëve si mikpritës në ndeshje zyrtare. Ndeshja ishte ndërprerë dy herë për shkak ë brohoritjeve naziste nga ana e tifozëve bullgarë.  


Më shumë nga rubrika

Vensan Kirkorov (majtas) dhe Rami Kiauan

Tre tituj për boksierët bullgarë në Kosovë

Tre tituj fituan boksierët bullgarë në Turneun Ndërkombëtar të Boksit “Adem Jashari” në Prishtinë të Kosovës. Kampionë u bënë Vensan Kirkorov (64 kg), Rami Kiauan (75 kg) dhe Kristijan Nikollov (81 kg). Në turne morën pjesë boksierë nga Shqipëria, Çekia,..

botuar më 19-11-19 3.17.MD

Kombëtarja jonë e futbollit ndërpreu serinë e humbjeve me fitore kundër Çekisë

Skuadra bullgare e futbollit fitoi ndeshjen kundër Çekisë me rezultat 1:0 si mikpritëse në ndeshjen e fundit të kualifikimeve për Kampionatin Evropian gjatë verës së ardhshme. Kështu futbollistët bullgarë i dhanë fund serisë negative të humbjeve që..

botuar më 19-11-18 10.16.PD
Ivet Llallova

Ivet Llallova herën e pestë është atletja më e mirë e Bullgarisë

Vrapuesja 35-vjeçare Ivet Llallova-Kollio u zgjodh atletja më e mirë e Bullgarisë për vitin 2019 në anketën tradicionale të revistës “Atletika”.  Kjo është njohja e pestë për të, pasi u caktua atletja numër një e Bullgarisë për vitet 2004, 2005, 2008 dhe..

botuar më 19-11-12 4.36.MD