Grigor Dimitrov – për here të parë në çerekfinalet e turneut të Parisit

Grigor Dimitrov
Foto: BTA

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov u klasifikua për herë të parë në karrierën e tij për çerekfinalet e turneut “Masters”në kryeqytetin francez Paris me çmime për 5.21 miliona euro.

Dimitrovi eliminoi në raundin e dytë austriakun Dominic Thiem, i cili po ndodhet në vendin e pestë në ranglistën botërore, me rezultat 6:3, 6:2 për 72 minuta. Me këtë fitore bullgario i siguroi vetes 133985 euro dhe 180 pika për ranglistën botërore, në të cilën aktualisht ndodhet në pozitën e 27-të. 

Në çerekfinale ai do të luajë kundër kilianit 23-vjeçar Cristian Garín. 


Më shumë nga rubrika

Ivet Llallova

Ivet Llallova herën e pestë është atletja më e mirë e Bullgarisë

Vrapuesja 35-vjeçare Ivet Llallova-Kollio u zgjodh atletja më e mirë e Bullgarisë për vitin 2019 në anketën tradicionale të revistës “Atletika”.  Kjo është njohja e pestë për të, pasi u caktua atletja numër një e Bullgarisë për vitet 2004, 2005, 2008 dhe..

botuar më 19-11-12 4.36.MD
Në ceremoni ishte i pranishëm Presidenti Radev

Federata bullgare e basketbollit feston përvjetorin e vet të 100-të

Me ceremoni festive në Sofje ishte shënuar përvjetori i 100-të i themelimit të Federatës Bullgare të Basketbollit. Në përshëndetjen e dërguar me këtë rast nga Ministria e Rinise dhe Sportit ishte nënvizuar kontributi i federatës për afirmimin e..

botuar më 19-11-12 11.40.PD

Skuadra e Bullgarisë me vend të parë nga kampionati ballkanik i çiklizmit “cross country”

Në kampionatin ballkanik të disiplinës cross country, i cili u zhvillua në Beranë të Malit të Zi çiklisti bullgar Jollo Nikollov fitoi medaljen e argjendtë në distancë 10 kilometra, duke e kaluar atë për 30:26 min. Mitko Cenov zuri vendin e gjashtë..

botuar më 19-11-11 12.36.MD