Kapiten i Bullgarisë për turneun ATP Cup do të jetë tenisti Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov
Foto: Ani Petrova

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov tha në një konferencë për shtypin, se në turneun ATP Cup që fillon më 3 janar 2020 në Australi, ai do të jetë kapiten i ekipit të Bullgarisë. Ai akoma nuk ka vendosur se kush të ftojë në ekip i cili duhet të përbëhet të paktën nga tre veta. Dimitrovi ka ndërmend të bisedojë me të gjithë kandidatët potencial. Lojërat Olimpike në Tokio vitin e ardhshëm nuk hyjnë në planet e tenistit. Ai  është i privuar nga mundësia për të marrë pjesë sepse nuk luajti për Kupën “Dejvis”. Për arsye, se nuk ka trajner, Dimitrovi nuk e ka të qartë kur do të fillojë trajnimet, të cilat ka ndërmend të zhvillojë në Monte Karllo. Bullgari nuk nxiton me emërimin e trajnerit të ri dhe nuk shqetësohet për këtë se tani është vet.

Më shumë nga rubrika

Ivet Llallova

Ivet Llallova herën e pestë është atletja më e mirë e Bullgarisë

Vrapuesja 35-vjeçare Ivet Llallova-Kollio u zgjodh atletja më e mirë e Bullgarisë për vitin 2019 në anketën tradicionale të revistës “Atletika”.  Kjo është njohja e pestë për të, pasi u caktua atletja numër një e Bullgarisë për vitet 2004, 2005, 2008 dhe..

botuar më 19-11-12 4.36.MD
Në ceremoni ishte i pranishëm Presidenti Radev

Federata bullgare e basketbollit feston përvjetorin e vet të 100-të

Me ceremoni festive në Sofje ishte shënuar përvjetori i 100-të i themelimit të Federatës Bullgare të Basketbollit. Në përshëndetjen e dërguar me këtë rast nga Ministria e Rinise dhe Sportit ishte nënvizuar kontributi i federatës për afirmimin e..

botuar më 19-11-12 11.40.PD

Skuadra e Bullgarisë me vend të parë nga kampionati ballkanik i çiklizmit “cross country”

Në kampionatin ballkanik të disiplinës cross country, i cili u zhvillua në Beranë të Malit të Zi çiklisti bullgar Jollo Nikollov fitoi medaljen e argjendtë në distancë 10 kilometra, duke e kaluar atë për 30:26 min. Mitko Cenov zuri vendin e gjashtë..

botuar më 19-11-11 12.36.MD