Бугарски национални радио © 2024 Сва права задржана

Спортска недеља

С лева на десно: Цветана Пиронкова, Павлина Филипова, Димитар Бербатов
Фотографија: БГНЕС
У штафети 4 х 7.5 км на Светском купу у биатлону за мушкарце у немачком скијашком центру Оберхофу, Бугарска је заузела 11. место. Михаил Клечеров, Владимир Илиев, Мартин Богданов и Красимир Анев су завршили такмичење за 5:02.3 минута касније од победника из Норвешке. Бугари су били међу најпрецизнијим пуцачима, искористивши само 4 додатна метка. У међувремену, постало је јасно да европска шампионка у биатлону из 2006. године Павлина Филипова дефинитивно неће наступати на зимским олимпијским играма у Ванкуверу. Филипова се неће такмичити због здравствених проблема, потврдио је председник Бугарске биатлонске федерације. Уместо ње на олимпијским играма наступиће Нина Кадева или Емилија Јорданова. Бугарска тренутно има 17 квота за зимске олимпијске игре.
*
Олимпијска ватра ће у понедељак доћи у бугарски приморски град
Варну. Пролаз штафете кроз Бугарску је иницијатива, организована од стране Бугарског лотоа. Циљ ове иницијативе је подршка бугарским спортистима, који ће представљати земљу на 21. олимпијским играма у Ванкуверу. После бугарске морске престонице олимпијски пламен ће наставити да обилази Бугарску и завршити у Софији.
*
Први рекет Бугарске Цветана Пиронкова је пала за 3 места на светској тениској ранглисти. 22-годишња Пиронкова је отпочела сезону поразом од Немице Ане-Лене Гренефелд са 2:1 у сетовима у првом кругу квалификационог турнира у Сиднеју. Тенисерка из Пловдива тренутно заузима 100. позицију на ВТА ранг листи са 627 поена. Следећи турнир на коме ће учествовати Пиронкова је отворено првенство Аустралије на коме ће наступити директно, без квалификација. Први грен слем турнир почеће 18. јануара.
*
Бивша најбоља тенисерка света Жастин Енан је савладала бугарску тенисерку Сесил Каратанчеву на турниру у Бризбејну. Бугарка која наступа за Казахстан, била је равноправан противник Белгијанки само у првом сету.
*
Енглески часопис „News of the world” објавио је чланак, у коме се тврди, да је будућност капитена бугарске фудбалске репрезентације Димитра Бербатова у Манчестер Јунајтеду под знаком питања. Чланак се завршава информацијом да се „црвени ђаволи” припремају за продају бугарског фудбалера. То међутим не смета бугарској штампи да тврди да ће Бербатов бити по 6. пут изабран за фудбалера број 1 Бугарске. Традиционална церемонија награђивања ће се одржати у четвртак. Бербатов је ову титулу освојио 2002., 2004., 2005.,2007. и 2008. године.
*
Прва фудбалска лига Бугарске налази се на 35. месту у свету за 2009. годину на ранг листи најјачих светских првенстава Међународне федерације фудбалске историје и статистике. Најјаче првенство је, очекивано, енглеска Премијер лига, која се налази испред Шпанске, Немачке, Бразилске и Италијанске лиге.
*
14-годишњи шаховски таленат Кипријан Бербатов освојио је златну медаљу на турниру Виља де Рокетас у Шпанији, на коме је учествовало 126 шахиста. Кипријан је победио 6 велемајстора и 14 међународних мајстора, завршивши такмичење на врху са 7.5 од могућих 9 поена. Друго место са 7 поена заузео је аргентински велемајстор Фернандо Пералта, а треће место са истим бројем поена заузео је још један Бугарин – Јордан Иванов.
*
Без обзира на необично топло време у ски-зони „Алеко”, која се налази на планини Витоша у близини Софије, отпочело је друго издање пројекта „Научи да скијаш”. За почетак је било 350 деце из Софије, а до краја марта ће се бесплатно научити скијању више од 3.000 деце. Организатор овог пројекта је Бугарска скијашка федерација уз подршку Министарства спорта и Бугарског олимпијског комитета.

Превео: Дарјан Бојков
По публикацията работи: Весела Владкова

Више из ове категориjе

Фотографија: Sport PR Events Managment

Петар Стојчев препливао Гибралтарски мореуз

Петар Стојчев је постао први Бугарин који је препливао Гибралтарски мореуз по правилима Oceans seven без неопренског одела. Стојчев је удаљеност од 16,4 км између литица европске обале шпанског града Тарифи и афричке обале у Мароку препрливао за 3 сата и..

објављено 16.4.24. 13.13
Викторио Илијев

Викторио Илијев нови европски шампион у боксу

Викторио Илијев постао је европски првак у боксу на Првенству за сениоре и сениорке у Поречу, Хрватска, у категорији до 60 кг. Илијев је у финалу савладао Богдана Челдика из Украјине. Подсетимо да је Бугарска освојила пет медаља на Европском..

објављено 15.4.24. 14.06
Стојка Крастева

EUBC представио филм о олимпијској шампионки у боксу Стојки Крстевој

Европска боксерска конфедерација (EUBC) представила је филм посвећен олимпијској шампионки из Токија Стојки Крстевој. Филм у трајању од 48 минута је шеста епизода серије "The Protagonists." Крстева у епизоди прича о трновитом путу до успеха...