Подкаст на српском
Величина текста
Бугарски национални радио © 2024 Сва права задржана

Бугарска спортска 2018. година

Није једноставно направити годишњи биланс спортских достигнућа. Узрок тога су свеобухватни календар спортских манифестација и бројне листе са медаљама, рангирањима, метрима, сантиметрима, секундима… А није лако и из објективних разлога и због субјективних пристрасности које се не мере у секундама и сантиметрима.

Али преглед ипак треба да постоји и треба да нечим започнемо. На пример, кренимо од приватног ка општем, прихватајући да је приватно сваки посебни спортиста, а опште – његова дисциплина. Сличан критеријум постоји и приликом избора „Спортисте године“. У недавно спроведеној анкети 139 спортских новинара из 49 домаћих електронских и штампаних медија је образложило своје предлоге. Тако се формирала и десетка најбољих бугарских спортиста у 2018. коју по азбучном реду чине: Александра Начева (атлетика), Александра Жекова (сноубординг), Биљана Дудова (рвање), Габријела и Стефани Стојеве (бадмингтон), Катрин Тасева (ритмичка гимнастика), Кирил Милов (рвање), Кубрат Пулев (бокс), Мирела Демирева (атлетика), Стојка Петрова (бокс), Тајбе Јусеин (рвање). На бази тих имена можемо издвојити и спортове у којима се десило нешто значајније за Бугарску. Видно је да постоје дисциплине које су већ по традицији „бугарске“. Не запажамо неке егзотичне, можда изузев бадминтгона, где су сестре Стојеве освојиле историјску европску титулу у паровима у Велви (Шпанија).

Тајбе ЈусеинСпортиста број један 2018. године је Тајбе Јусеин. Рвачица у категорији до 62 килограма је овогодишњи добитник Великог „Спортског Икара“. За њу је протекла година била одлична, без пораза на подлози. У мају она је постала европска шампионка у Каспијску (Русија), а у октобру је обележила свој 27. рођендан златном медаљом на Светском првенству у Будимпешти. Међутим, у Каспијску друга наша рвачица, Биљана Дудова, одбранила је своју европску титулу у категорији до 57 килограма. Селектор националног женског рвачког тима Петар Касабов пак је избран за Тренера 2018. године. И чим говоримо о рвању, ваља да споменемо постигнућа 21-годишњег Кирила Милова који је у Будимпешти извојевао сребрно одликовање. Част мушкараца је бранио и недавно натурализовани грађанин Бугарске, иначе Јермен, Ајк Мнацкањан који је за свега 52 секунде савладао Алжирца Тарека Азиса Бенаису и пред очима председника Међународног олимпијског комитета Томаса Баха освојио бронзу у категорији до 72 килограма грчко-римским стилом.

Када је реч о тешкој атлетици, ваља споменути још једну традиционално „бугарску“ дисциплину каква је дизање тегова. С тим у вези морамо издвојити као „усамљени зрак“ младог Христа Христова који је у 2018. освојио сребрну медаљу на Олимпијади младих у Буенос Аиресу, постао је првак Европе код јуниора у категорији до 94 килограма у Милану, те је извојевао републичку титулу у својој категорији код мушкараца.

Настављамо са тешкашима и одмах се истиче име Кубрата Пулева. Када говоримо о њему довољно је да се сетимо шта се десило Хирију Фјурију. Али се можда не сећате једне даме у боксреским рукавицама – Стојке Петрове. На светском првенству у Њу Делхију она је изгубила тек у финалној борби. Ипак, и сребро је нека утеха…

Александра Жекова је чак и повређена одлично представила Бугарску на Зимској олимпијади ушавши у финале бордеркроса где је завршила шеста, после чега је најавила да је то њена последња олимпијада. У Пјонгчангу нас је лепо изненадио и Владимир Зографски рекордним за Бугарску 14. местом у скијашким скоковима. Касније је, скоком од 140 метара у другом колу Светског купа у Финској, Влади заузео и „елитну“ шесту позицију.

Краљица спортова! Атлетика! Ту су се поново за част отаџбине борили врсни спортисти, али су међу њима бриљирале три даме. Две од њих – Мирела Демирева и Ивет Лалова су успешно наступиле на Европском првенству у Берлину, пошто је прва освојила сребро у скоку увис, а друга је завршила пета у трци на 200 метара.

Трећа међу њима је Александра Начева – девојче из Пловдива, захваљујући којој се бугарска застава вијорила у Буенос Ајресу на Олимпијади младих. Златна медаља је била трећа за њу са великог спортског форума у овој сезони у троскоку. Пре тога она се окитила сребром на Европском првенству за девојке до 18 година старости у мађарском Ђеру, а недељу дана касније тријумфовала је у Тампереу као светска првакиња код девојака до 20 година, резултатом 14,18 метара.

Очигледно већ треба да говоримо о „новој генерацији“ у домаћем спорту, јер управо на Играма у Буенос Аиресу, поред Александре Начеве, нас су обрадовали и други млади спортисти-добитници још четири златне, три сребрне и две бронзане медаље, а то су стрелац Кирил Киров, бадмингтонисткиња Марија Делчева и акробатски пар Маријела Костадинова и Панајот Димитров који је освојио чак две титуле. Поред њих сребром су се окитили Адријан Андрејев у тенису у паровима, дизач тегова Христо Христов и бацач кладива Валентин Андрејев. Бронзана одликовања за Бугарску су извојевали Гаља Шатова у дизању тегова и Едмонд Назарјан у рвању.

Током протекле године наша је земља била домаћин неколико изванредних спортских форума. Реч је о светским првенствима у одбојци, веслању, ритмичкој гимнастици, као и о тенис турниру „Софија опен“ у фебруару. С тим у вези, можемо се похвалити само одличном организацијом и наступом наших „грација“. Оне су освојиле три медаље и заузеле треће место у тимском пласману. У групној вежби наше девојке су биле прве у финалу са пет обруча, треће у вишебоју, а изборили су се и за квоту за Олимпијаду у Токију 2020. године, а Катрин Тасева, Невјана Владинова и Борјана Калејн су одликоване сребром у тимском такмичењу. Ти су успеси још једном донели групном саставу у ритмичкој гимнастици и одликовање „Тим године“.

Код параспортиста број један је постао светски вицешампион у стоном тенису Денислав Коџабашев.

У одбојци у 2018. Бугарска је заједно са Италијом била домаћин Светског првенства за мушкарце, али, на жалост, наша селекција није ушла у финале, пошто је испала из Денислав Коџабашевшестице најбољих, те остала девета.

А што се тиче тениског турнира, боље и да не говоримо о бугарском учешћу, осим оном публике. Као прво, било је пуно организационих проблема, као друго - Григор Димитров опет није наступио у Софији, и, као треће, постало је јасно да још увек немамо младе такмичаре са његовим потенцијалом, а он је нас „импресионирао“ једино губљењем места на листи најбољих тенисера света.

И најзад, о Краљу! Наша национална фудбалска селекција је добила номинацију за тим године захваљујући четири узастопне победе. у Софији Бугарска је савладала тимове Холандије и Шведске са 2:0, односно 3:2. Победили смо и Белорусију са 2:1 и Саудијску Арабију са 1:0, како би дошло и до дотичне серије од четири победе у сукобима са Казахстаном (2:1), Словенијом (2:1), Норвешком (1:0) и Кипром (2:1). Логично је да је и селектор Петар Хубчев номиниран за тренера године. Иначе шампион је по пети пут заредом постао фудбалски клуб „Лудогорец“ из Разграда, а за тренера године номиниран је и Златомир Загорчић који је са тимом „Славије“ освојио Куп Бугарске.

И то је све што можемо рећи о бугарском спорту у 2018. години. Ако нешто фали, није намерно! Желимо свима срећну и успешнију нову годину!

Превод: Александра Ливен

Фотографије: БГНЕС и БТА

Више из ове категориjе

Разматра се кандидатура Бугарске за домаћина Зимских олимпијских игара младих 2028. године

Бугарска има велики потенцијал и одличне природне услове за организацију и одржавање Зимских олимпијских игара младих. Да би њена кандидатура била прихваћена, неопходни су доследни и усклађени напори извршне власти, спортиста, медија, еколошких..

објављено 23.4.24. 09.10

Sofia Karate Open 2024. окупља учеснике из 20 земаља

Председник Румен Радев ће данас свечано отворити 11. издање Међународног турнира Sofia Karate Open 2024 – Пехар председника. Ове године ће на турниру учешће узети више од 1.500 такмичара из 20 земаља. Турнир је део иницијативе шефа државе „Спорт с..

објављено 20.4.24. 09.15
Христо Проданов

40 година од првог успона бугарских алпиниста на врх Еверест

Ове године навршава се 40 година од првог успона бугарских алпиниста на највиши врх планете – Еверест. Двадесетог априла 1984. године је 41-годишњи Христо  Проданов успео да без додатне употребе кисеоника освоји „кров света.“ Он је на врх крочио у..