Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли исторически данни за покръстването на княз Борис I на Аязмото край Стара Загора

княз Борис I

Събеседник: д-р Мариана Минкова - РИМ - Стара Загора

Отдавна легендата за покръстването на княз Борис I в манастир на Аязмото край Стара Загора вълнува въображението и събужда любопитството не само на местните хора. Един от изследователите на тази легенда е д-р Мариана Минкова – историк от РИМ-Стара Загора. Според нея, няма категорични данни за покръстването на княза в манастира „Св.Теодор Тирон” и това е все още една от забулените тайни на нашето Средновековие. Католическият писател и библиотекар във Ватикана Бароний, живял през XVI век, пише, че посвещаването на Борис в християнството е станало на тайно място, в присъствието на малко хора и е извършено от Константинополския епископ около 864 год. Легендата става популярна след освобождението от турско робство, след като от нея се заинтересува и Старозагорският митрополит Методий Кусев. В народната история се разказва за управителя на град Боруй - болярина Цолю, чиято дъщеря Цветана се разболява тежко. В градския затвор имало доста византийци, на които Цветана носела храна, давала им помощи и се отнасяла добре с тях. Научавайки за болестта й пленниците я посъветвали да приеме християнството, като единствена възможност да оздравее. Според легендата, това е станало в храма ”Св.Теодор Тирон”, който се намирал на върха на Аязмото в Стара Загора. Цветана оздравява, а баща и Цолю също приема християнството. Градската история разказва, че боляринът се ползвал с доверието на княз Борис и именно в крепостта Боруй, център на новоприсъединената към държавата област Загора , е приел кръщението владетелят. Въпреки оскъдните доказателства, трябва да се анализират и малкото факти, категорична е д-р Минкова. Князът умира на 2 май през 907 год. Борисовден винаги се е празнувал на тази дата с литургия в църквите. Единствено в Стара Загора преди Освобождението всички духовници са излизали на този ден на Аязмото и са превръщали службата в градски празник.

църквата Св. Теодор Тирон

В църквата на Аязмото, която и сега се казва  „Св. Теодор Тирон” има икона, която показва покръстването на княз Борис и самата църква е кръстена и на владетеля. Още една църква в Стара Загора носи и името на княза, и това на светец - храмът „Св. Николай”. Неговото име са носили и училище „Димитър Благоев” и парк ”Пети октомври”. Към тези факти трябва да се добавят и откритите изображения на леопард-барс. Барсът е тотемно животно на българите и името Борис произлиза от тази дума. През 1910 год. руски историци посещават Стара Загора и един от тях - Иван Палмов, възкликва: ”Вие не знаете върху какво свещено място стоим!”. Той също поддържа тезата за покръстването на княз Борис I на Аязмото. Твърди се още, че на върха е имало камък с гръцки надпис, който потвърждава легендата, но той още не е намерен. Чуйте цялото интервю на Красимира Лекова с д-р Мариана Минкова.


Още от категорията

Решено: Учениците ще могат да отсъстват до 15 дни

Учениците ще могат да отсъстват от училище до 15 дни в една учебна година с мотивирано писмено заявление от родител до класния ръководител. Това реши правителството на редовното заседание. Промяната влиза в сила от тази учебна година, бележките за..

публикувано на 13.03.24 в 16:51

Sunheart с нова песен „Никога повече“

Станислава Христова по-известна като Sunheart, представи новата си песен „Никога повече“. „Тази песен излезе от сърцето ми, от моя личен житейски път“, каза за Радио Стара Загора певицата. Слушателите са тези, които могат да направят..

публикувано на 14.11.23 в 16:15

Корите на бялата върба – как се събират, за какво се използват

Бялата върба е един от най-известните растителни видове с широка употреба в медицината. Всички части от бялата върба съдържат салицил, но концентрацията на това вещество е най-висока в кората. Кората на бялата върба се събира през месеците април,..

публикувано на 22.02.16 в 12:14

Конският кестен - ползи и правила за събиране

Конският кестен е едно от най-старите лечебни растения , които са познати на хората. Много е характерен за страните от Балканския полуостров, особено България. В останалите части на света е популярен като декоративно растение , а на места дори..

публикувано на 01.10.15 в 12:56

Култивиране на лайка като възможност за опазване на находища и доходност за земеделски стопани

Едва ли има човек, който през живота си да не е употребявал лайка . Дали като чай, съставка в лекарствени или козметични продукти, това лечебно растение е много ценно и разпространено. Билката е търсена продукция както на нашия, така..

публикувано на 17.08.15 в 14:49

Отглеждането на култивирана коприва- възможност за развитие на малкия бизнес и начин за опазване на природата

Копривата отдавна е известна на хората като лечебно растение и най-популярният вид е обикновената коприва, която отдавна се отглежда като култивирано растение. Култивирането на ценни видове е начин за опазване   на находищата в природата и в същото..

публикувано на 29.09.14 в 16:08

Възможностите за бизнес и нови работни места, които може да осигури отглеждането на култивирани шипки

Като лечебно растение шипката е известна още от древността. През 16 век шипката започва да се използава срещу скорбут, лечение на коремни болести, чернодробни и сърдечни проблеми. Шипката е включена в официалните списъци за лечебни растения в повечето..

публикувано на 25.09.14 в 11:23

Отглеждането на все повече площи бял трън край Казанлък - една добра бизнес алтернатива на розопроизводството.

Белият трън или магарешкият трън, както още е известен, се отглежда главно заради семената. Лечебните им свойства са познати отдавна с високото съдържание на  силимарин и силибин, вещества, които се използват за възстановяване и лечение на чернодробни..

публикувано на 24.09.14 в 17:01

Култивираната мента – най-доброто средство за опазване на диворастящите находища, възможност за бизнес и осигуряване на поминък на хората от различни части на страната.

Едно от най-отглежданите растения в света на площ от 2,8 млн. декара е ментата. Повишаването на изкупната цена през последните години прави отглеждането на културата рентабилно и дава основание да се прогнозира чувствително увеличение на..

публикувано на 24.09.14 в 16:11

Опазване на естествените находища на кримски чай в Странджа и култивиране на билката като начин за правене на бизнес

В Странджа виреят над 540 лечебни растения, но само едно е заслужило названието Чудото на Странджа- кримският чай. Красиво тревисто растение, чийто естествени находища са запазени  около Малко Търново и което е включено в Червената книга на..

публикувано на 08.09.14 в 16:19