Трудна победа за баскетболния "Берое" в Плевен

"Берое" спечели една от трудните си победи от началото на сезона в Националната баскетболна лига. Старозагорци се наложиха с 89:85 като гост на "Спартак" Плевен, с което вече имат 11 победи и само 2 загуби, които им отреждат второто място във временното класиране.

Старши треньорът на "Берое" Любомир Минчев не можеше да разчита на капитана си Тихомир Желев, който не пътува с отбора за Плевен заради заболяване от грип. Центърът Далин Бачински бе на пейката, но не взе участие поради същата причина. В тяхно отсъствие титулярната петица бе в състав Тре Когинс, Конър Франкамп, Николай Стоянов, Джеймс Уайт и Станислав Ваклинов. Ротацията от пейката бе скъсена единствено в лицето на Александър Янев и младите Николай Титков и Евгени Василев.

Двубоят започна очаквано с предимство за беройци, които спечелиха първата четвърт с 25:14. Лошата новина за този период от мача бе напускането поради травма на Конър Франкамп. През втората обаче настъпи един от характерните за отбора през този сезон спадове. Стрелбата от тройката потръгна на домакините. Именно тя е едно от основните им оръжия. Нашите не бяха достатъчно концентрирани в защита, а в нападение почти липсваха опитите за 3 точки. Поради тези причина те пропиляха актив от 13 пункта. Плевенчани направиха страхотна серия и спечелиха втората част с цели 17 точки, което им позволи да се оттеглят на почивка с 6 преднина – 46:40.

Берое продължи със слабото представяне в първите минути на третата четвъртина, когато "Спартак" поведе с цели 14 точки за 56:42. Сериозното изоставане обаче подейства мотивиращо на „зелените“ баскетболисти, които обърнаха резултата за броени минути. След 30 минути игра беройци водеха с 63:67. В заключителните минути нашите наложиха волята си и не позволиха изненада, побеждавайки с крайното 85:89. Ключова за победата бе много добрата успеваемост при атаките за 2 точки – 61%, който силно контрастираше с едва 4 успешни от общо 17 опита от зоната за 3 точки.

Тре Когинс бе най-резултатен за "Берое" с 20 точки, Джеймс Уайт добави 18 и се пребори за 9 борби под коша, Сашо Янев отбеляза 17 точки, а Николай Стоянов отново бе на висота с дабъл-дабъл от 14 точки и 10 борби. За Спартак Николай Маринов направи невероятен мач, вкарвайки цели 33 точки, от които 6 тройки.

След седмица от 18 часа беройци приемат регионалния си съперник "Ямбол". Преди това обаче предстоят две домакински срещи от Балканската лига. Във вторник, 22 януари, от 18:30 часа в Стара Загора гостува "Блокотехна", а 2 дни по-късно в същия час "Берое" е домакин на "Башкими".