Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лъчезар Богданов:

Икономиката ни усеща първите ефекти от забавянето на световната икономика

Заетостта достигна исторически ръст от 75,4%, бизнесът вече не може да разчита на изобилна и относително евтина работна ръка

| обновено на 23.08.19 в 09:25
Лъчезар Богданов
Снимка: БГНЕС

Растежът на българската икономика се забавя в синхрон с цялостната европейска и световна тенденция, отбеляза в интервю за Радио Стара Загора икономистът Лъчезар Богданов. Ефектът от световните процеси в икономиката обаче още не се усеща в пълна сила и страната отчита относително висок икономически растеж от 3,3% за второто тримесечие. Въпреки това износът за юни е спаднал, а ръстът на потреблението на домакинствата и на инвестициите леко се забавя. Строителството расте с относително по-бавни темпове, въпреки субективното усещане за ръст в някои от големите градове, посочи анализаторът.

Като важен за конюнктурата факт той отбеляза исторически най-високият ръст на заетост - 75,4% от хората на възраст от 20 до 64 години. Увеличението спрямо миналата година е над два пункта. При хората с висше образование коефициентите са над 90%.

„Това оказва сериозен натиск върху българския бизнес, който няколко десетилетия разчиташе на изобилна и относително евтина работна ръка. Сега наблюдаваме и много бърз ръст на средните възнаграждения – 12 % на годишна основа. Така че българският бизнес трябва вече да работи в условия на по-труден достъп до труд и по-висока цена на този труд. Това между другото е ефект от членството на България в ЕС“, обясни Лъчезар Богданов. 

По думите му като малка и отворена икономика, България е силно зависима и от международната среда, от това което се случва във водещите икономики. "Китай отчита най-нисък икономически растеж от 27 години насам. В същото време наблюдаваме много сериозни търговски спорове между САЩ, Китай и Европейския съюз. И никак не изглежда случайно на този фон, че за юни в почти всички държави в ЕС за юни има спад на индустриалното производство и износа. В Германия той е 8%, което е нещо невиждано от 2008-2009 г., посочи анализаторът.

Цялото интервю може да чуете в прикачените звукови файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Станчо Ставрев, кмет на община Тунджа.

Населението на община Тунджа се увеличава с предимно млади хора

С тържествена сесия на общинския съвет започна Празника на община Тунджа, който се отбелязва на 22 април.  На нея сс званието "Почетен гражданин на Община Тунджа" беше удостоен Атанас Мерджанов- народен представител  от ямболския избирателен..

публикувано на 22.04.24 в 11:17

Тодор Гондов: Манастирът на Григорий Синаит се е намирал до някогашното село Дупница в днешна Турция

" Много са предположенията за древната област Парория и манастирът на Свети Григорий Синаит. Първият исихастки манастир, който по нищо не е отстъпвал на подобните в "Метеора". Синаитският манастир е бил средище на много известни български светци, като..

публикувано на 19.04.24 в 11:44
Ангел Джамбазки

Джамбазки: Курсове по икебана за миньори - това бъдеще осигуриха за енергийната ни система управляващите в България

 „Интересът на българската енергетика не се защитава от българските евродепутати в Брюксел. Само двама сме там, с Андрей Слабаков, които говорим от години, че Зелената сделка оставя България без енергетика и съкращава работни места. Българските..

публикувано на 17.04.24 в 17:35

Феноменът "Ел Ниньо" отслабва, настъпва "Ла Ниня"

Пренос на топъл въздух от Северна Африка към Европа е причина за необичайно горещото време през последните дни у нас, съобщи Симеон Матев, доктор по климатология и автор в платформата „Климатека“. Той алармира за глобално затопляне с бързи темпове,..

публикувано на 15.04.24 в 12:35

Проф. Марин Добрев: В автентичния си вид от 30-те години Халите се оказаха най-подходящата сграда за Градска художествена галерия

„Всяко едно поколение в Стара Загора формира свое отношение и принос към културните сгради на Стара Загора и много ревниво ги пази“. Това каза по Радио Стара Загора културологът проф. Марин Добрев. В Световния ден на културата и опазване на..

публикувано на 15.04.24 в 11:56
https://www.facebook.com/photo/?fbid=387099837400706&set=a.253387987438559

Задава се „Dr. Rock Fest 2024"

Мнозина го познават като очен хирург, но освен медицината д-р Станимир Трошев има и друга голяма страст – музиката. Той е басист на групата “Led 7” и в ефира на Радио Стара Загора разказа за първите си трепети по рок музиката. Връщайки се назад..

публикувано на 13.04.24 в 15:10
Георги Вулджев

Икономист: Проблемът с фискалния резерв е преувеличен

К ато цяло се преувеличава проблемът с фискалния резерв. Тези пари по всяка вероятност ще бъдат възстановени в по-голямата си част до края на текущия месец. През април много често има плащания по държавния дълг или други текущи разходи и  в тази ситуация..

публикувано на 11.04.24 в 14:21

Липсата на държава в ромските махали е заплаха за националната сигурност

Голяма част от проблемите в ромските квартали, включително на инфраструктурата може да бъдат решени тогава, когато в кварталите се сложи ред и законност. Това коментира за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, управител на сдружение „Свят без..

публикувано на 08.04.24 в 17:10

На 7 април отбелязваме деня на здравето и здравните работници

На днешния 7 април отбелязваме Световния ден на здравето и честитим професионалния празник на всички, които работят в областта на хуманната медицина. Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България се..

публикувано на 07.04.24 в 09:35

Казанлъчанин предоставя транспорт за бала на деца с двигателни проблеми

Собственик на частни линейки от Казанлък ще вози безплатно за бала абитуриенти със специални потребности. За втора поредна година Иво Иванов протяга ръка на младежи с физически увреждания, за да могат да изживеят заедно със съучениците си..

публикувано на 05.04.24 в 16:44