Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бал­чик да е "гра­дът с ве­ко­в­ни­те ки­па­ри­си" мечтае Мариян Цветков

Снимка: Сияна Спиридонова
Бал­чик да вър­не сла­ва­та си на гра­да с ве­ко­в­ни­те ки­па­ри­си. Та­зи задача си е по­с­та­вил гла­в­ни­ят озе­ле­ни­тел в об­щин­с­ко пре­д­приятие ”Бла­го­у­с­т­ро­я­ва­не и ко­му­нал­но сто­пан­с­т­во” Ма­ри­ян Цве­т­ков. В разговор с Албена Иванова той разказва съ­д­ба­та на балчишките кипариси през вековете и как ще ги възстановява:


Защо и кога Балчик е бил известен като град на кипарисите?

Балчик е древен град с много наслоена история във вековете – култура, традиции, етноси, хора. Така през времената на колонизацията на западното Черноморие от гръцките колонисти в нашия град по различни причини се внасят култови дървета, едни от тях са кипарисите. Във времето те се появяват като основен вид в градската среда и така един неповторим чар и характер. Комбинирани с белите скали оформят градския пейзаж по този начин.

Защо тези дървета, които казвате, че са били толкова много са били унищожени?

По-голямата част от дърветата са били набедени в началото на 20 век, че са приносители на бактерията филоксера по лозята. А Балчик е бил град с традиции във винопроизводството и те са били изсечени. Истината е, че понеже в градската среда Балчик е с много интересна архитектура и много интересен релеф – с мънички дворчета, мънички улички , дърветата са били набедени от българските първи дами-чорбаджийки, че им цапат прането с прашеца, който отделят при цъфтежа, жълтия. И така била решена съдбата им и голяма част от тях били отсечени.

Към днешна дата вече има сушилни, пранетата толкова много не се веят  навън и Вие сега имате пълната свобода да върнете този чар на Балчик. До момента сте засадили 39 кипариса, в кои части на града?

Градската среда вече предполага да се внасят по-интересни видове. Искам да уточня, че кипариса е дърво без алергени, отделя смоли и полезни изпарения и вещества. Устойчиво дърво на нашите почви. Засадихме сега предимно в долната част на Балчик. До т.нар квартал Възраждане, Гемиджи махала го знаят всички. Понеже атмосферните влияния и релефа предразполагат за по-дълговечното развитие на дървото. Данните, които имаме и образците, които са запазени показват, че там засаждането ще бъде дълговечно, а не мимолетно.

И амбицията Ви е тези дървета да са най-малко 100.

Поне 100 е моята амбиция, понеже тогава ще има характер и цялостна композиция. Когато зимата няма растителност, когато са опадали листата нашият град ще бъде също така красив и зелен!

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15

Лекото метро по бул. "Цар Освободител" може да се замени и от електрически автобуси, ако е целесъобразно

"Лекото метро" във Варна ще бъде предимно „потопено“, а не повдигнато чрез колони. Шумовото натоварване ще бъде многократно намалено. Това предвижда проектирането на разширението на варненския булевард „Цар Освободител“ според инж. Кольо Червенков. Като част от инженерния екип в проекта, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, Червенков..

публикувано на 20.04.24 в 15:03