Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еротични надписи писали предците във Варна

| обновено на 14.05.17 в 21:21
2
Снимка: Албена Безовска

Графитите не са съвременно откритие и това го доказват многото надписи, открити на различни археологически обекти. Вероятно най-старият във Варна е от 2-3 век и се намира в една от нишите на Големите римски терми в морската столица. Подробностите разказва Теодор Роков от Регионалния исторически музей във Варна.

Каква е разликата между графитите сега и преди?

В днешно време графитът представлява цветно изображение върху нещо. В древността обаче това е надпис или схематично изображение, издраскано върху мазилка. Това се обяснява с липсата на цветни бои, те са били скъпи, сложни и недостъпни за обикновените хора, но и запазена марка при изобразяване на царското семейство  и украсяване на публични сгради.

Във Варна в Римските терми има много графити. Те са на старогръцки и латински език, има и чисто еротични. От Средновековието има доста графити в Аладжа манастир. Те вече имат религиозен характер.

СнимкаКъде може да се видят надписите?

Тези от Аладжа манастир са на място. От Римските терми мазилката е смъкната, правено е опит да бъдат укрепени, много от тях са в състояние, че не позволява да бъдат излагани пред публика, но са добре фотографирани.

Галериите, които са били използвани за търговски помещения, едно от най-интересните изображение е на древното пристанище на Одесос. Нарисувана е сцена на разтоварване на товарен кораб- малка лодка, която е привързана към кораб с характерната за това време „птича ” украса. Те са били използвани за превоз на зърно. Помещението, където се намира този надпис обаче  затворено със заварена решетка. Периодично дъжда, който се просмуква през стените, оказва влияние върху този много интересен графит.

На кои Терми се намира?

На Големите римски терми в Гръцката махала до храм „Св. Атанасий”. 

Като датировка?

Може би 2-3 век, най-големият разцвет на Одесос. Някой, който е виждал как се разтоварва кораб, го е направил, впечатлен от това, което е видял.


Снимка

Какво са рисували нашите предци?

От периода на езичеството имаме бойни сцени, конници, ловни, изображения на елени, човешки лица, които се свързват  може би с шамански ритуали. Изображение на женско божество в полов акт, което се свързва с вярванията на българите.

Когато се приема християнството, изображенията коренно се променят. Правят се риби, кораби, кръст, които са символи на християнската общност.

Откриват се предимно в скални манастири.  Някои от монасите пишат, че са живеели на съответното място.



В интервюто на Габриела Гаврилова Теодор Роков разказва  още за надписи от Казанлъшката и Александровска гробница, прави и други паралели с надписи през вековете.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15

Лекото метро по бул. "Цар Освободител" може да се замени и от електрически автобуси, ако е целесъобразно

"Лекото метро" във Варна ще бъде предимно „потопено“, а не повдигнато чрез колони. Шумовото натоварване ще бъде многократно намалено. Това предвижда проектирането на разширението на варненския булевард „Цар Освободител“ според инж. Кольо Червенков. Като част от инженерния екип в проекта, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, Червенков..

публикувано на 20.04.24 в 15:03