Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доколко сме независими днес?

В Деня, в който отбелязваме 109 години от обявяването на Независимостта на България ви срещаме с Александър Стойчев - философ и социолог. От 1979г. е асистент по философия в МУ – Варна. От 1997г. – главен асистент по медицинска етика и философия в Катедрата по Социална медицина и организация на здравеопазването – МУ-Варна. Член е на Българската философска асоциация, Асоциация на университетските преподаватели по философия, ICPIC; Експерт по медицинска етика към UNESCO​. Днес от него търсим философското виждане на това доколко сме независими днес - като отделни личности и като държава:




Да си независим в индивидуалния смисъл на думата е условно понятие, тъй като сме взаимозависими, не живеем изолирано в едно общество.Това, което шотландския философ Дейвид Хюм нарича „даване и получаване в обществения живот” показва условността на думичката независим.

Доколко ние като личности сме независими?Оказва се, за съжаление, че сме зависими от толкова много фактори днес.

В една демократична държава, по принцип, гражданите са независими в рамките на закона. Още Русо беше казал: „Свободата на личността свършва там, където започва свободата на една друга личност”. Независимостта на индивида е свързана с вътрешната му свобода - това е смисълът в нашето съвремие.

Още в далечната 1941 година един известен философ казва: „Свободата да изказваме мислите си има някаква стойност само ако мислиш с твои собствени мисли”. Нормалните ограничения върху личността са много малко за сметка на манипулираните такива. Вече манипулацията идва отвсякъде. Тя е политическапропаганда, тя е в рекламата - всички тези неща ни внушават определен тип поведение. За съжаление в обществото това е масово. Това е една тенденция започнала още от средата на 20-ти век. Все по-трудно имаме критично мислещ гражданин, който да оценява нещата сам, без външна намеса.

Оттук и към другия въпрос  - до колко държавата ни е независима днес?

В България този ден през 1908 година слага формалното начало на независимостта на Третата българска държава. Това е един период на подем на Българската нация. Развили сме едно чувство за малоценност като нация.  Това е следствие от големите шамари, които сме получили от националните катастрофи, от Междусъюзническата и Първата световна война, от които още не можем да се оправим като самочувствие. Като държава страдаме и не сме толкова независими, колкото би трябвало да бъдем. Все се лутаме на чия страна да сме – ту на една, ту на друга. Това е причината да не се усеща същината на независимостта днес в нашата държава.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15