Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да се стремим към оригинала...

| обновено на 22.10.17 в 05:54

Александър Александров е на 31 години. Млад човек, който за разлика от повечето свои връстници, харесва ....църковна музика. Това става, когато след приемане на Светото кръщение на 18 години открива, че има талант да пее и това го прави щастлив. Завършва специалност "Теология" в Шуменския университет "Константин Преславски", след това учи църковно пеене в Гърция. В момента има школа в Духовно-просветен център "Св. Архангел Михаил" във Варна всеки четвъртък от 18 часа. Той е на 31 години и е убеден, че това е неговия истински път в живота. Като дете обичал футбола и тренирал упорито, след това завършил специалност в областта на строителството. Но животът му се променя ...

Когато се кръстих, бях на 18 години, през 2004 година. Човек не си дава сметка, че тогава животът му се променя. Аз никога не съм си мислел, че някога ще пея. Никога не съм мислил, че имам такава служба. Никога не съм учил инструменти или каквото и да е, само часовете по музика в училище. Но след посещението на богослуженията, където в катедралата чух това източно църковно пеене, се влюбих в него.

Дотогава каква музика харесвахте?

Преди да бъда кръстен, съм ходил по дискотеки... След това спрях. Този стил музика, който се слуша там, вече не ми харесва...

Снимка

Как реагираха Вашите приятели на промяната, която се случва с Вас?

Всички около мен оценяват моята свобода. В началото имаше малко проблем с моите родители, но те разбраха, че така съм щастлив, а това е важно в живота. Човек да намери своето щастие, да открие своето призвание. Убедих се, че това е моето призвание.

Докъде Ви заведе пътя?

Започнах с курсове в катедралата. Всеки ден почти ходех на служба там...Много малко хора знаят историята на църковното пеене. Това е древното църковно пеене, което е дадено чрез Свети Йоан Златоуст, Роман Сладкопевец, Свети Йоан Кукузел. То не са ноти, но се наричат невми...Преди да възникне западното пеене, е църковното, което е много по-трудно. Оригиналните ладове, звучене, са били много трудни, и затова са улеснени. В Гърция обаче то е съхранено, там и  някои от инструментите днес са настроени по този начин и звучат много по-меко и красиво.

Да кажете някои от основните различия?

В гамата "До-мажор" между "ми" и "фа"  и между "си" и "до" има половин тон звучене. Един тон има 12 тона единици., т.е. 6 тонови единици. Докато в източно-църковната е 8 единици. Но това може да се усети само ако човек го чуе... Трудно е да се направи разликата, но си заслужава да се стремим към оригинала. Година и половина бях в школата на един преподавател в Средна Гърция. По два часа всеки ден, после на служба.

Трудно ли е да се пее толкова дълго?
В началото - да, защото нямах техника. Но се срещнах с много специалисти. Трябва да се пее с диафрагмата...

Църковното пеене трябва молитвено да настройва хората в храма. Моето място е на клира, където пеем. Всичко е красиво, когато имаш кой да ти помага. В църковното пеене един човек държи основните тонове, другият допълва.... Ние се стремим към оригинала и с Божията помощ да напредваме. Постоянно трябва да се усъвършенстваме...Всеки ден по малко и се научава...Човек се чувства най-добре, когато има Божия мир в себе си!


Каква е разликата между източно-църковната музика и останалата? Защо тя е толкова трудна и се налага нейното "опростяване" на Запад? - мнението на един млад варненец, пленен от "тайнството". Интервю на Габриела Гаврилова .



С Александър Александров ще ви срещнем в неделя в 6.40 в ефира на Радио Варна.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15

Лекото метро по бул. "Цар Освободител" може да се замени и от електрически автобуси, ако е целесъобразно

"Лекото метро" във Варна ще бъде предимно „потопено“, а не повдигнато чрез колони. Шумовото натоварване ще бъде многократно намалено. Това предвижда проектирането на разширението на варненския булевард „Цар Освободител“ според инж. Кольо Червенков. Като част от инженерния екип в проекта, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, Червенков..

публикувано на 20.04.24 в 15:03