Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един по-различен поглед към 3-ти март

2
Снимка: архив

3 март - датата, на която отбелязваме 140 години от подписването на Санстефанския договор и националния си празник.
Всички знаем както означава тази дата за нас, за да сме тук и сега. Да, юридически – макар и като васално княжество, България възкръсва на картата на Европа едва в края на юли 1878 г., но 3 март, или спазваме хронологията – 19 февруари по стар стил, се оказва далеч по-значим в националната ни памет.
Отвъд фанфарите и честванията, обаче, отвъд  тържествените маршове, развяването на националния ни флаг, рецитациите и българската музика, която ще слушаме, ние днес решихме да ви разкажем една по-различна история за трети март. Такава, за която трудно ще намерите дори и ред в учебниците по история. 
Един поглед към голямата дата, съставен от емоционалните разкази на хора, които пазят в семействата си малките истории на предците си, участвали в същото това освобождение, което честваме. 
Първият от тях е Чавдар Ангелов, историк, родом от Казанлък и понастоящем директор на националния парк-музей „Шипка-Бузлуджа”.
Все още има непознати факти, свързани с войната. Непроучени са архивите в държави като Сърбия, Украйна, Румъния, Финландия, откъдето има войници. Почти непозната е и гледната точка на Турция към войната, казва директорът на националния музей Шипка – Бузлуджа Чавдар Ангелов.
Именно за един такъв подход - търсения в архивите, ще стане дума и сега.
Преди време, Атанас Сивков, един от наследниците на единственият опълченец роден във Варна – Георги  Минков Сивков, решава да поразрови семейните архиви.
Освен Георги Сивков след Освобождението на България във Варна се установяват много негови приятели от опълченските дружини. Сред имената на българските опълченци, свързани с Варна е и това на Иван Драсов.
Личност, която масово днес свързваме предимно с едноименната улица, макар че той все пак е хората, за които може да намерите и няколко реда в учебниците по история на гимназистите.
За неговите наследници, 3 март е изключителна дата, казва правнучката му – д-р Ружа Панчева.
Семейна история има и Христо Недялков, чийто баща като гвардеец е носил сабята на най-младия български опълченец и по-късно генерал-лейтенант Тодор Габарев.
Сред малко познатите факти от тогава е, че призивът на българските опълченци, с който те се биели на Шипка, след това става запазена марка на българската армия в останалите пет войни, в които тя участва до средата на 20-ти век. За това също няма да прочетете в учебниците или дебелите книги, но това си спомня от разказите на дядо си Александрина Спасова. 
Днес, тя е над 70-те, но все още помни гласа на дядо си Стоян Иванов Беслимов, който се включва в опълчението след преминаването на руската армия при Свищов. 
А, ние сме убедени, че ако разровим скриновете от едно време, преровим семейните снимки или дори пообиколим част от роднините си, всички ние ще се окаже, че имаме някаква семейна история, която да ни направи още по-съпричасти към моментите, на които най-често демонстрираме националната си идентичност и се присещаме откъде идваме.
Чуйте още в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Пейзажи от Варна

НА СВЕТЛО в четвъртък, 25 април

Отзвук от дебатите в Общественото обсъждане на инвестиционния проект за разширение на бул. „Цар Освободител“, което се проведе снощи във Варна. Думата имат гражданите; 26 случая на високо патогенна инфлуенца по птиците са регистрирани у нас от 2023 година до сега. Засегнати са Добрич, Пловдив, Кърджали, Хасково. Подробности от д- р Иван..

публикувано на 25.04.24 в 14:13
Морска градина, Варна

НА СВЕТЛО на 24 април с Валерия Василева

От 17 часа днес в зала „Пленарна“ на Община Варна ще се проведе обществено обсъждане на проекта за разширение на бул. „Цар Освободител“. Анна Христова и нейното предизвикателство за бягане с кауза на маратонски разстояния. Европейският парламент се събра за последната пленарна сесия, предстоят избори на 9 юни – защо да гласуваме..

публикувано на 24.04.24 в 13:50

НОВИЯТ ДЕН на 24 април с Мариела Димитрова 

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави съсъ смесено финасиране, общинско държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П одробности разчитаме да чуем и видим днес на обявеното обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 06:10
23 април - Международен ден на книгата и авторското право

НА СВЕТЛО на 23 април с Валерия Василева

Днес в следобедното предаване "На светло" до 17 часа продължаваме темата за четенето, за международния ден на книгата и авторското право. В социалните медии и на редакционния ни телефон 052 602 802 можете и Вие да споделите с нас какво четете в момента, имате ли предпочитан автор, любима книга, вдъхновяващ литературен цитат... Изложение..

публикувано на 23.04.24 в 13:50

На 22 април в "От другата страна" по Радио Варна

На 22 април в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Martijn Westerholt (DELAIN)."Not For the Last" и завръщането на русенската траш банда FOBOS – разговор с Цецо "The Animal" Анастасов. Представяне на новия сингъл на STRYKERS "Не ме л​ъ​ж​и" – разговор с Александър Симеонов. В предаването ще звучи музика на: PAST..

публикувано на 22.04.24 в 14:25
Пейзажи от Варна

НА СВЕТЛО в понеделник, 22 април

Регионалният исторически музей във Варна се подготвя с нова експозиция „Нумизматика“. Монетната колекция е от 28 пана, разположени в две зали. Официалното откриване на новата експозиция на РИМ-Варна ще е в началото на месец май. Среща с Игор Лазаренко – директор на РИМ – Варна; 175 са потвърдените нови случаи на коклюш. Общо за страната - все..

публикувано на 22.04.24 в 11:49

НОВИЯТ ДЕН на 22 април с Мариела Димитрова 

Какви намеси в градската среда ща включва мащабният ремонт на бул.Цар Освободител и как ще се впише в градската тъкан лекото метро, което е заложено да минава по-него? Отговорите на тези въпроси се надяваме да чуем на общественото обсъждане тази сряда, 24 април от 17 часа в зала Пленарна на общината. Тази сутрин ще чуем знаят ли варненци за този..

публикувано на 22.04.24 в 05:59