Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един град на морето не е провинция

Снимка: Радио Варна, Г. Гаврилова

Това споделя варненският художник Веселин Костадинов, който откри изложба в Градската художествена галерия " Борис Георгиев". Творецът е скулптор, който изразява идеите си с различни материали. Член е на Международната асоциация за пластични изкуства и има много участия по света. Стреми се никога да не се повтаря и се опитва да постигне съвършенството на истинските майстори, а такъв за него е Микеланджело.

Провокацията е огромна и тя идва и отвътре, и отвън. Това е пътя към съвършенството и красотата. Аз съм малко ретрограден художник. Не приемам да правя компромиси в името на грозното или на някакви концепции. Моят смисъл на живота и на изкуството е търсенето и откриването на красотата във всичките й форми. Когато на човек стените са тесни, търси пространство.

За Вас наистина ли стените са тесни?

Не само че са тесни, но и когато мислех за изложбата, стигнах до идеята, че в нея има нещо сюрреалистично, защото създавам много клетки.  Преди 20 години аз започнах да създавам ажурни структури, като клетъчни. Така узрях за идеята, че може би това е някаква клетка, ограда, която цял живот е била около нас. Желанието за излизане от клетката... Тези разсъждения витаят в съзнанието ми дълги години...

Снимка

След като пространството ни затваря,  как мислите да го разчупите?

Чрез силата на духа. Даже една от идеите за име на изложбата беше да се нарича "Антигравитация". Говоря за гравитация на духа, която ни притиска, която не дава възможност на артистичния дух да витае във Варна, да срещаме и хората. Спомнете си какво беше "Вулкан", какво беше около театъра...Комуникацията между актьори, художници, писатели...

Сега не е точно така?

Сега го няма. Няма място, където тези хора да се събират.... Духът се загуби.

Варна има нужда от дух. Това е артистичен, свободен град. Един град на брега на морето, както казва Хемингуей, не е провинция. А ние с гравитацията и материалното го превръщаме все повече в провинция...


Като творец съм сигурна, че си задавате въпроса:  "защо това се случва?"

Времето е такова...Пазарна икономика. Хората все повече се интересуват от пари, но животът не е пари. Не е в това да натрупаме материално имане, а в духовното развитие на човека и обществото.

Обществото е едно надграждане. При нас едно прекъсване за 5 века, след това за още 70 години...

Има нужда от осъзнаване мястото на всеки. В Библията всички са равни. Това, че някои има няколко милиона или милиарди, не го прави повече човек...

Какво ще видим в изложбата?

Живопис, рисунки, експерименти...Аз не робувам на това, че художникът трябва да прави цял живот едно и също, за да бъде разпознаваем. По време на моите изложби във Франция, французите ми казваха : "Не се сравнявай с този или онзи, сравнявай се с най-големите". За мен този голям е  Микеланджело. Титанът на архитектурата, скулптурата, живописта.

Тези неща, които тук изглеждат нови, са технологии, които се правят по света...

Каква е техниката?

Ламарина, но с друго качество...

Но има и мои неща. Като "Обелиска", който е с един хубав текст : " Пролетта дойде. Избуяха младите крака. Животът е хубав".

Метафора да търсим ли?

Всичко може да се търси. В изкуството нещата никога не са буквални и никога не са случайни.

Цялото интервю с художника Веселин Костадинов може да чуете тук:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Собствените несгоди в България карат хората да се съмняват в Европейския съюз

Иван Люцканов е създател на проекта "Землевеж" , който представя статистически данни, представени по достъпен начин. Той у частва в подкаста "Европеец", посветен на евроизборите и перспективите пред Европейския съюз,  а домакин на събитието беше Концертното студио на Радио Варна.  "Х аресва ми да мисля, че мотото на подкаста е: "Светът и..

публикувано на 19.04.24 в 08:25
Пламен Манушев

Пл. Манушев: Липсват технически кадри у нас. И със средно образование, и с висше

За много сериозна липса на интерес да се изучават и работят професиите на корабни строители и инженери, алармира Пламен Манушев, вицеадмирал от запаса, който сега работи като консултант военни проекти и развитие в корабостроителния и кораборемонтен завод „Делфин“ във Варна. Според Манушев отливът от тази професия е от доста години, а в момента..

публикувано на 18.04.24 в 09:26

Ed Wynne (OZRIC TENTACLES): В музиката трябва да се усеща радостта от нейното създаване

Интервю с Ed Wynne (OZRIC TENTACLES) OZRIC TENTACLES е английска инструментална рок група. В музиката им се преплитат елементи от разнообразни жанрове, включително психеделичен рок, прогресив рок, джаз, фюжън, електронна музика, дъб музика, уърлд, ембиънт. Създадени в Съмърсет през 1983 година, групата е издала над 30 албума, продадени в над..

публикувано на 18.04.24 в 09:05

С роботи за подводни изследвания експериментират в ТУ

„Морска роботика“ и „Енергийно ефективен електрически транспорт“ са двете нови лаборатории на Технически университет-Варна. Те са факт, заради участието му в проекта „Национален център по мехатроника и чисти технологии“. По проекта университета се сдобива с хибриден плавателен съд (с два електрически двигателя и един вътрешно горене), с..

публикувано на 17.04.24 в 10:20

"Няма тайни" - стихове от Красимир Симеонов

Човекът на мотор, поетът Красимир Симеонов с нова книга. Тя се казва "Няма тайни". Поетичен сборник събрал в себе си "целия" изпитан живот. Поезията е неговата по-романтична част. В страни от всичко, добавя Красимир Симеонов. За него поезията е върховно изкуство. Достъпът до нея е труден и ограничен, но той умее да пресъздава мислите си в стихове. "Провя..

публикувано на 17.04.24 в 08:50

Експерт алармира: Заради промени в закон заводи за изгаряне на боклук ще се появяват без екологични оценки

Коалиция „За да остане природа в България“ протестира срещу промените в Закона за опазване на околната среда и Закона за устройство на територия. Протестът се състоя в неделя в центъра на Варна. Промените бяха внесени от депутатите на ГЕРБ и ДПС между първо и второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на..

публикувано на 16.04.24 в 08:30

Øystein G. Brun (BORKNAGAR): Природата е всичко!

Интервю с Øystein G. Brun (BORKNAGAR) „Fall“ e 12 студиен албум на норвежците BORKNAGAR. И отново природата е в основата на композициите. Така е било преди, така е и днес. Дискът излезе в края на февруари и със сигурност е поредният добър повод за поредното гостуване на Øystein G. Brun в „От другата страна“. Интервюто с Øystein G. Brun..

публикувано на 16.04.24 в 08:10