Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Знаем ли правата и задълженията си като пациенти?

Знаете ли какво е Право на информирано съгласие? Повечето от вас, ще си кажат, да! Но, оказва се, когато се наложи да подпишем документи, свързани с това ни право, не сме наясно с доста неща. По темата разговаряме с адвокат Олга Томова-Куцарова, която практикува медицинско право и е председател на НПО - Сдружение за равни права в здравеопазването:







- Всеки един човек, потенциален пациент, когато постъпи в конкретно болнично заведение подписва документи. Това е един от най-често срещаните проблеми - подписват се един куп документи, както се казва, които не чете. Там подробно са изложени неговите права, респективно и задължения. Подписвайки въпросното информирано съгласие той се съгласява с конкретни манипулации и неща, които могат да се случат в хипотезата на неговото лечение. Възникват понякога проблеми между пациента и лечебното заведение, съответния лекар и не знаейки правата и задълженията си, той не може да ги упражни достатъчно добре.

Как да се осведомим за правата си, какво бихте ни посъветвали?

- Най-малкото в интернет може да се осведомим, защото информацията там е достъпна по всяко време. Като напишем "права на пациента", в търсачката излизат на достъпен език изложени.

С какви по-интересни казуси на пациенти сте се сблъсквали във Вашата практика?

- Казусите са много и различни. Като започнем от въпрос "Какви са правата ми да се явя на ТЕЛК?", до питане "Мога ли да продам органите си на друг човек по легален начин?". Вторият казус е фрапантен и няма разрешение, защото по закон продажбата на органи е забранена.  Да не забравяме, че в обхвата на нашата помощ са не само пациенти (бел. авт. в обхвата на медицинското право влизат не само пациентите, но и лекарите, и медицинския персонал).

Като представител на едно от тези сдружения, които са в помощ на пациентите, може ли да кажете, че в повечето случаи помагате при разрешаването на даден казус?

- Абсолютно, да! Аз държа обратна връзка с хората, които ме търсят, не само мен, но и мои колеги. Ако даден казус не е в компетенцията на нашето сдружение, ние насочваме хората към други организации, които са специализирани в конкретната област на дадения казус.

18 април е Европейски ден за защита правата на пациента.

В страните-членки на ЕС 14-т са основните права на пациента.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15

Лекото метро по бул. "Цар Освободител" може да се замени и от електрически автобуси, ако е целесъобразно

"Лекото метро" във Варна ще бъде предимно „потопено“, а не повдигнато чрез колони. Шумовото натоварване ще бъде многократно намалено. Това предвижда проектирането на разширението на варненския булевард „Цар Освободител“ според инж. Кольо Червенков. Като част от инженерния екип в проекта, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, Червенков..

публикувано на 20.04.24 в 15:03