Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Програмирането - стрес и артистичност

Професията на програмиста е сред най- предпочитаните. Най-често говорим за предимствата - работата на климатик, без  физически усилия  и с развиване на  креативната мисъл. В последната година – две се променя и мястото на комуникацията при програмирането.  Каква е цената на високото заплащане за програмистите? Габриела Гаврилова се срещна с  Деница Евтимова, която 20 години работи в тази област и успява да се справи с конкуренцията и натоварването благодарение на топлината и сигурността, която й дава човекът до нея.

Програмирането е от съвременните професии, където има най-много стрес, защото неща, които преди 10-15 години са правени за една седмица, сега трябва да са готови веднага. В съвременния свят, когато си програмист, се изисква да бъдеш абсолютно винаги на сто процента зает с това, което правиш. Нямаш време за почивка...

Кое е важно, за да успее човек във Вашата област?

Да не се предаваш. Да търсиш решенията на въпросите и да знаеш, че никога няма само едно решение. Да бъдеш отворен за разговори с останалите колеги. Да имаш логическо мислене, защото имаме работа с машини, които разбират от  логика, цифри...

Стресът е скрит, защото нещата, които правиш, може да спасят живот....Въпросът за стреса обаче никога не се обсъжда.

Една жена в един малко мъжки свят?

Малко по-трудно е, защото трябва да бъдеш по-добър в област, в която те са добри, за да може да те приемат сериозно!

Вие почивате ли си?

Много трудно успявам да си открадна малко време за почивка....когато изляза сред природата, когато няма телефони, телевизори - тогава успявам да си почина. Сред природата - в планината или до морето, и естествено - до любимите хора.

Много съм щастлива, че съпругът ми е до мен, защото е голяма подкрепа за мен. Когато вечер се прибера изтощена, ми е достатъчно да ме прегърне за 10- 15 минути, да зная, че е там и че има човек, който ме обича...

И той ли е програмист?

Съпругът ми Марко Бърдар е дърворезбар. Ние се допълваме много.

Снимката е от река Дунав при Белград, тъй като той е от Сърбия.

Програмирането също е артистична професия. Налага се да мислиш много и да търсиш и нестандартни решения. Когато го направиш красиво, тогава то е и правилно. Същото е и при дърворезбата ...


Още за стреса, красотата и баланса в живота - в интервюто на Габриела Гаврилова с Деница Евтимова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15

Лекото метро по бул. "Цар Освободител" може да се замени и от електрически автобуси, ако е целесъобразно

"Лекото метро" във Варна ще бъде предимно „потопено“, а не повдигнато чрез колони. Шумовото натоварване ще бъде многократно намалено. Това предвижда проектирането на разширението на варненския булевард „Цар Освободител“ според инж. Кольо Червенков. Като част от инженерния екип в проекта, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, Червенков..

публикувано на 20.04.24 в 15:03