Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Каролин рийпър" - най-лютата чушка в света

5
Елена Родинова
Снимка: Радио Варна


Заедно с астрономическата есен настъпи и сезонът на зимнината. А сред зеленчуците, с които украсяваме зимната трапеза и придаваме специфичен вкус,  са и лютите чушки. Люти чушки от цял свят се отглеждат във ферма край Варна. От 6 години това е бизнес за семейство Родинови от село Страшимирово. В техните парници се отглеждат почти 70 сорта от няколко континента, включително и най-лютият сорт – „Каролина рийпър”. В асортимента е и сладко от цели люти чушлета, в което обаче има и други неща освен зеленчуци.

25-годишната Елена Родинова е четвърто поколение градинар в рода. Преди да открият това поприще за себе си,  последната генерация Родинови се занимава с други неща, далеч от земеделието. Какво увлича четирима души да правят едно и също в преследване на успех в България и щастие по български, разказва Елена в интервю на Габриела Гаврилова:

Помагам на моите родители откакто се помня. Разработваме първата люта ферма в България. Затворили сме кръга - от производството на семена, преработване на растенията и крайният продукт са - люти сосове, сладко от люти чушки, лютиви пюрета, разядки, туршии...

Какъв е интересът към лютивото в България?

Българинът обича люто. Жените са по-ящни от мъжете.

Вие по колко лютиво хапвате без да Ви заболи стомах?

Аз ям умерено люто. Лютивината в чушките се измерва в сковили / бел.ред. - по Скала на Сковил /. Моето семейство яде много люто. Ние произвеждаме и най-лютата чушка в света - сорт "Каролин рийпър".

Има ли български сорт люта чушка?

Да, отглеждаме и най-лютия български сорт. Той се казва "Български морков". Интересното при него е, че той не е толкова познат в България, колкото в чужбина.

Дори ние преди няколко години си купихме семена от чужбина, а не от тук. Изключително лют сорт, оранжев на цвят.

Колко сорта отглеждате?

Около 70 в момента, а през ръцете ни до сега са минали около 220 сорта. Характерното при чушките е, че те си имат различен аромат и вкус. Люти са, но всяка е индивидуална.

С какво най-много си подхождат?

Уникалното сладко, което правим и в много добра комбинация със сиренца, кашкавали, морски дарове.

Имате ли по-специално работно облекло докато работите?

Да, специална екипировка - шапки, ръкавици, маски, престилки.


СнимкаНе Ви ли омръзва работата със земята? За един млад човек това не е толкова престижно.

Аз се гордея, че се занимавам със земеделие, защото процесът да си засадиш семето, да го отгледаш като разсад, да береш плодовете му и да храниш хората е много хубав. Интересно е и различно, защото се срещаш с много хора.

Това достатъчно ли е, за да бъдеш щастлив човек?

Да, имайки предвид, че нашият бизнес е семеен и цялото семейство печели от собствения си труд. Хубаво е, достатъчно е и това ни прави щастливи.


В какво се изразява успехът за Вас?

В успеха на цялото ми семейство. Пътят към успеха е труд, упоритост, постоянство. На първо място вярваме в нас самите, на второ място в нашите мечти и знаем, че и занапред ще е така.

Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Собствените несгоди в България карат хората да се съмняват в Европейския съюз

Иван Люцканов е създател на проекта "Землевеж" , който представя статистически данни, представени по достъпен начин. Той у частва в подкаста "Европеец", посветен на евроизборите и перспективите пред Европейския съюз,  а домакин на събитието беше Концертното студио на Радио Варна.  "Х аресва ми да мисля, че мотото на подкаста е: "Светът и..

публикувано на 19.04.24 в 08:25
Пламен Манушев

Пл. Манушев: Липсват технически кадри у нас. И със средно образование, и с висше

За много сериозна липса на интерес да се изучават и работят професиите на корабни строители и инженери, алармира Пламен Манушев, вицеадмирал от запаса, който сега работи като консултант военни проекти и развитие в корабостроителния и кораборемонтен завод „Делфин“ във Варна. Според Манушев отливът от тази професия е от доста години, а в момента..

публикувано на 18.04.24 в 09:26

Ed Wynne (OZRIC TENTACLES): В музиката трябва да се усеща радостта от нейното създаване

Интервю с Ed Wynne (OZRIC TENTACLES) OZRIC TENTACLES е английска инструментална рок група. В музиката им се преплитат елементи от разнообразни жанрове, включително психеделичен рок, прогресив рок, джаз, фюжън, електронна музика, дъб музика, уърлд, ембиънт. Създадени в Съмърсет през 1983 година, групата е издала над 30 албума, продадени в над..

публикувано на 18.04.24 в 09:05

С роботи за подводни изследвания експериментират в ТУ

„Морска роботика“ и „Енергийно ефективен електрически транспорт“ са двете нови лаборатории на Технически университет-Варна. Те са факт, заради участието му в проекта „Национален център по мехатроника и чисти технологии“. По проекта университета се сдобива с хибриден плавателен съд (с два електрически двигателя и един вътрешно горене), с..

публикувано на 17.04.24 в 10:20

"Няма тайни" - стихове от Красимир Симеонов

Човекът на мотор, поетът Красимир Симеонов с нова книга. Тя се казва "Няма тайни". Поетичен сборник събрал в себе си "целия" изпитан живот. Поезията е неговата по-романтична част. В страни от всичко, добавя Красимир Симеонов. За него поезията е върховно изкуство. Достъпът до нея е труден и ограничен, но той умее да пресъздава мислите си в стихове. "Провя..

публикувано на 17.04.24 в 08:50

Експерт алармира: Заради промени в закон заводи за изгаряне на боклук ще се появяват без екологични оценки

Коалиция „За да остане природа в България“ протестира срещу промените в Закона за опазване на околната среда и Закона за устройство на територия. Протестът се състоя в неделя в центъра на Варна. Промените бяха внесени от депутатите на ГЕРБ и ДПС между първо и второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на..

публикувано на 16.04.24 в 08:30

Øystein G. Brun (BORKNAGAR): Природата е всичко!

Интервю с Øystein G. Brun (BORKNAGAR) „Fall“ e 12 студиен албум на норвежците BORKNAGAR. И отново природата е в основата на композициите. Така е било преди, така е и днес. Дискът излезе в края на февруари и със сигурност е поредният добър повод за поредното гостуване на Øystein G. Brun в „От другата страна“. Интервюто с Øystein G. Brun..

публикувано на 16.04.24 в 08:10