Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Волфганг Шусел: Пъстра, шарена, противоречива - това всъщност е богатството на Европа

(отляво надясно) Ректорът на ИУ проф. д-р Пламен Илиев, Д-р Волфганг Шусел, художникът Стоимен Стоилов

Д-р Волфганг Шусел - федерален канцлер на Австрия през периода 2000-2007, пристигна във Варна по покана на академичното ръководство на Икономическия университет, на който той  е "доктор хонорис кауза". Той изнесе публична лекция на тема "Бъдещето на Европа" в аудитория 128 на университета.


Вашата лекция беше за бъдещето на Европа, но точно в момента не е ли изключително трудно да се предвиди това бъдеще?

Най-трудно предвидимо е бъдещето, това е истината. Но е много хубаво, че не знаем какво е, за да можем да работим творчески върху това бъдеще. Мисля, че регионът на всички страни около Дунав има невероятно бъдеще, това го е казал още Хумболд преди 200 години. Това е един от най-напрегнатите региони в света. Имам предвид целия регион от извора на Дунав до вливането му в  Черно море, през всичките силни индустриални държави - Германия, Австрия, което е много впечатляващо. Имам предвид не само в исторически и културен аспект, но и в науката, образованието, има много университети, развиват се технологиите. Трябва да се има предвид и това, че интеграцията на Европа още не приключила, ще мине доста време преди това да се случи.

Страните от Западните Балкани бяха приоритет на нашето председателство, сега са и на Вашето. Дали е възможно те да се присъединят към ЕС в обозримо бъдеще?

Да, това остава топ приоритет и за нашето председателство. Аз мисля, че се получи много интересна амалгама: първо вие, после ние, след нас - Румъния. И тези председателства трябва да допринесат в най-голяма степен за развитието на региона. Но трябва да си признаем, че има големи проблеми за преодоляване - все още Босна не е готова за приемане. Конфликтът между Сърбия и Косово е много сложен,а той трябва да бъде решен преди те да бъдат приети в ЕС. Те не могат да влязат в ЕС с нерешен конфликт. Не ми хареса поведението на Вучич и Тачи: когато бяха при нас говореха едно, когато се върнаха, казаха "Това няма да го бъде!"

Не е ли още по-голяма опасност за Европейския съюз нашествието на новите националисти? У нас те са в управляващата коалиция, при Вас - също бяха. Не е ли опасно, ако те успеят да спечелят навсякъде високи проценти на изборите?

Това не е нещо ново, такива националистически движения винаги е имало - и преди години, и на други континенти, и в Америка, да не цитирам имена на президенти, и последния - Тръмп - също. В риториката на Китай също така се надигат националистически гласове. Мисля, че всичко това е необходимо - една капка патриотизъм, една капка национализъм...

Стига да е капка!  

Добре - една щипка. В последна сметка политиците ги избираме тук на земята, не ги избираме в космоса. И добрата политика никога не трябва да забравя големите страхове на малките хора. Към това се прибавя и фактът, че много от проблемите не могат да бъдат решени от съответната държава, а на глобално ниво от повече нации. Например, промените в климата, навлизането на новите технологии, дигитализацията. И искам да вметна: дигитализацията ще направи умните още по-умни, а глупавите - още по-глупави. И големите нации ще разберат, че те не могат, както си мислят, да решат големите проблеми, те трябва съвместно да се решават.

Значи държави като България, също имат шанс в тази бясна надпревара и може да се окаже, че Европа не е на две скорости?

Да, разбира се. Това е предимството на Европейския съюз - когато си вън, другите говорят за теб, когато си вътре - ти можеш да говориш, каквото намериш за добре, каквото искаш и каквото трябва.

Тук в Икономическия университет сме заедно с Вашия голям приятел Стоимен Стоилов, гледаме неговите прекрасни платна тук, знам, че и Вие рисувате. Ако трябва да нарисувате Европа, как ще изглежда тя?

С много цветове, пъстра картина. През 2006-а година, когато бях председател на Съвета на ЕС, бях направил една картина с нещо като кодове - бях подредил знамената на различните държави в ЕС, защо са такива цветовете и как аз ги подреждам в моето съзнание, но няма как сега да ви я покажа. При всички случаи: пъстра, шарена, противоречива картина - това всъщност е богатството на Европа.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Собствените несгоди в България карат хората да се съмняват в Европейския съюз

Иван Люцканов е създател на проекта "Землевеж" , който представя статистически данни, представени по достъпен начин. Той у частва в подкаста "Европеец", посветен на евроизборите и перспективите пред Европейския съюз,  а домакин на събитието беше Концертното студио на Радио Варна.  "Х аресва ми да мисля, че мотото на подкаста е: "Светът и..

публикувано на 19.04.24 в 08:25
Пламен Манушев

Пл. Манушев: Липсват технически кадри у нас. И със средно образование, и с висше

За много сериозна липса на интерес да се изучават и работят професиите на корабни строители и инженери, алармира Пламен Манушев, вицеадмирал от запаса, който сега работи като консултант военни проекти и развитие в корабостроителния и кораборемонтен завод „Делфин“ във Варна. Според Манушев отливът от тази професия е от доста години, а в момента..

публикувано на 18.04.24 в 09:26

Ed Wynne (OZRIC TENTACLES): В музиката трябва да се усеща радостта от нейното създаване

Интервю с Ed Wynne (OZRIC TENTACLES) OZRIC TENTACLES е английска инструментална рок група. В музиката им се преплитат елементи от разнообразни жанрове, включително психеделичен рок, прогресив рок, джаз, фюжън, електронна музика, дъб музика, уърлд, ембиънт. Създадени в Съмърсет през 1983 година, групата е издала над 30 албума, продадени в над..

публикувано на 18.04.24 в 09:05

С роботи за подводни изследвания експериментират в ТУ

„Морска роботика“ и „Енергийно ефективен електрически транспорт“ са двете нови лаборатории на Технически университет-Варна. Те са факт, заради участието му в проекта „Национален център по мехатроника и чисти технологии“. По проекта университета се сдобива с хибриден плавателен съд (с два електрически двигателя и един вътрешно горене), с..

публикувано на 17.04.24 в 10:20

"Няма тайни" - стихове от Красимир Симеонов

Човекът на мотор, поетът Красимир Симеонов с нова книга. Тя се казва "Няма тайни". Поетичен сборник събрал в себе си "целия" изпитан живот. Поезията е неговата по-романтична част. В страни от всичко, добавя Красимир Симеонов. За него поезията е върховно изкуство. Достъпът до нея е труден и ограничен, но той умее да пресъздава мислите си в стихове. "Провя..

публикувано на 17.04.24 в 08:50

Експерт алармира: Заради промени в закон заводи за изгаряне на боклук ще се появяват без екологични оценки

Коалиция „За да остане природа в България“ протестира срещу промените в Закона за опазване на околната среда и Закона за устройство на територия. Протестът се състоя в неделя в центъра на Варна. Промените бяха внесени от депутатите на ГЕРБ и ДПС между първо и второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на..

публикувано на 16.04.24 в 08:30

Øystein G. Brun (BORKNAGAR): Природата е всичко!

Интервю с Øystein G. Brun (BORKNAGAR) „Fall“ e 12 студиен албум на норвежците BORKNAGAR. И отново природата е в основата на композициите. Така е било преди, така е и днес. Дискът излезе в края на февруари и със сигурност е поредният добър повод за поредното гостуване на Øystein G. Brun в „От другата страна“. Интервюто с Øystein G. Brun..

публикувано на 16.04.24 в 08:10