Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристиан Тилеман ще дирижира Новогодишния концерт на Виенската филхармония

| обновено на 31.12.18 в 16:41
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Има неща, без които Новата година просто е немислима, и Празничният новогодишен концерт на Виенската филхармония без съмнение е едно от тях. През 2019 г. това ярко музикално събитие, което не само е една от емблемите на Австрийската столица, но вече се е превърнало в световен музикален феномен, ще закръгли внушителните 80 години.

Първото му издание се е състояло на 31 декември 1939 г. под диригентството на Клеменс Краус и е било анонсирано във вестниците като „извънреден концерт на Виенската филхармония с цел събирането на средства за Фондацията „Винтерхилфверк“, но действителният мотив е било желанието да се повдигне патриотичният дух на австрийците в годините на аншлуса. След втория концерт, състоял се през 1941 г., датата на провеждане официално става 1 януари и така... вече 78 години! 60 от тях ни делят от първото телевизионно излъчване, което е било на 1 януари 1959 г. под диригентството на Вили Босковски, а от 1987 г. и програма „Христо Ботев“ на БНР се включва в директните излъчвания на концерта, който днес вече се следи от над 50 милиона зрители и възторжени радиослушатели, съобщиха от медията.

Макар по традиция Новогодишният концерт на Виенската филхармония да се свързва с музиката на фамилия Щраус, неговите програми далеч не се изчерпват само с творбите на Йохан, Йозеф и Едуард Щраус. Всеки един от диригентите, избрани чрез гласуване сред музикантите от оркестъра, заставайки на пулта в първия ден на Новата година, се стреми да внесе „своя принос“ и така през изтеклите десетилетия на пищно украсената с цветя сцена на „Музикферайн“ е звучала и музика от Йозеф Ланер, Емил Валдтойфел, Карл Михаел Цирер, Йозеф Хелмесбергер, Йозеф Хайдн, Волфганг Амадеус Моцарт, та дори – и Рихард Вагнер! Неизменни са само две творби: прочутият валс „На хубавия Син Дунав“ и „Радецки – марш“, които са традиционният завършек на всеки концерт.

Кристиан ТилеманТази година на 1 януари начело на Виенската филхармония ще застане немският диригент Кристиан Тилеман. Роденият на 1 април 1959 г. музикант, който в момента е главен диригент на Щатскапеле Дрезден и Артистичен директор на Залцбургския Великденски фестивал, е сред най-търсените диригенти в света. Макар да е свързан с Виенските филхармоници отдавна – още от 2000-ната година, това е първото му участие в Новогодишния концерт. По този повод той е подготвил цели ШЕСТ премиерни изпълнения! Тези пиеси никога досега не са били изпълнявани на престижното музикално събитие. Сред тях е и Schönfeld-Marsch опус 422 от Карл Михаел Цирер. С тази творба, посветена на австрийския генерал Антон фон Шьонфелд, ще бъде открит концертът, в който ще звучат още и пиеси на Йозеф Хелмесбергер и, разбира се – музика от фамилията Щраус! Концертмайстор ще бъде изявената българска цигуларка Албена Данаилова.

И още един юбилей ще бъде отбелязан в Празничния новогодишен концерт на Виенската филхармония! През 2019 г. се навършват 150 години от основаването на Виенската Щатсопера. В чест на тази забележителна годишнина в антракта между двете части на концерта, където по традиция вече 27 години се излъчват специално подготвени филми, телевизионните зрители ще могат да видят 24 минутно музикално пътешествие зад кулисите на Виенската държавна опера. За първи път в антракта ще звучат и оперни изпълнения. Те ще бъдат на звездите от Щатсопера – Камила Нюлунд и Адриан Ерьод, които ще изпълнят дует от „Прилепът“ на Йохан Щраус. Ще прозвучи и дуетът на Папагено и Папагена из „Вълшебната флейта“ на Моцарт в интерпретацията на Даниела Фали и Рафаел Фингерлос. А балетната трупа на операта пък е подготвила фрагменти от „Раймонда“ на Александър Глазунов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музикално-документален филм, посветен на българския интелектуалец Димитър Ненов

Музикално - документалният филм, посветен на българския интелектуалец Димитър Ненов (1901-1953), е осъществен по повод 120-годишнината от неговото рождение. Продукцията ще бъде представена на 26 март от 19:00 ч. в Концертното студио на Радио Варна, а след прожекцията пианистката Венета Нейнска ще изпълни клавирен рецитал, в който освен творби на..

публикувано на 26.03.24 в 15:57

ОТРАЖЕНИЯ или вечното търсене - отиване и връщане, връщане и отиване

Варненската публика ще се потопи в танц, изпълнен с притихвания - поява и  изчезване в “светлото” и “тъмното”, в търсенето на средината и нейния ритъм с танцовото представление ОТРАЖЕНИЯ. Негов автор е хореографът Искра Проданова, а консултант на артистичния процес е културологът Светлозара Христова. На сцената за първи път си партнират две млади..

публикувано на 22.03.24 в 16:18

С театрален и литературен уъркшоп продължава Emergence Art Fest в Радио Варна

Трети ден продължава Emergence Art Fest в Радио Варна с театрален и литературен уъркшоп.  Фестивалът, който продължава до 24 март, се завръща с второ издание.  Emergence Art Fest събира изгряващи артисти, като им дава поле за изява и се стреми да създаде открито пространство за колаборация, дискусия и обмен. Издание 2024 се концентрира върху..

публикувано на 22.03.24 в 15:39

Музеят за нова история на Варна отбелязва 35 години от спелеоложката експедиция "Жан Бернар"

Музеят за нова история на Варна ще отбележи 35-ата годишнина от поставянето от варненски спортисти на един днес забравен рекорд – спелеоложката експедиция през 1989 г. в най-дълбоката по онова време пещера в света „Жан Бернар“ в Савойските Алпи, Франция. Експедицията е дело на членовете на пещерния клуб „Галата“ във Варна.  За да припомни това значимо..

публикувано на 22.03.24 в 08:38

"София филм фест" започва във Варна днес

15-ото издание на "София филм фест" започва днес във Варна със селекция от над  20 филма, музикална програма и други събития. Фестивалът ще бъде открит от 19 часа днес в зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна с прожекция на филма " Клопка" на Надежда Косева. Филмът „Клопка” е копродукция на България и Германия. Той е претендент за..

публикувано на 22.03.24 в 08:32

Дни на космонавтиката в Учебния музей във Варна през април

Среща-разговор с историка и учител по история и цивилизации Симеон Кулиш организират в Учебния музей във Варна. Беседата е предназначена за ученици от 8. до 12. клас и ще се състои от 14.30 часа на 10 април. Темата на срещата е: „Българският принос в космическите изследвания”. На 12 април в Учебния музей към РИМ-Варна ще бъде отбелязана 90-ата..

публикувано на 21.03.24 в 15:18

"Аз съм българче" - концерт на "Варненско лято за деца" тази неделя

Музиката на България е вдъхновението за новия концерт на възпитаниците на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ от поредицата „Варненско лято за деца“, образователен модул от програмата на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Събитието е съвместен проект на НУИ „Добри Христов“, Община Варна и БНТ Варна и е продължение на..

публикувано на 21.03.24 в 12:57