Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Три месеца фитнес гарантират тонус и по-хубава фигура

Преминаха много празници, но в зимния календар на българите предстоят още имени дни и поводи за почерпки. А вече сте уморени от маси, ядосани, че не се побирате в дънките си, сърдити на слабостта си да се борите с калориите от всички вкусни ястия. И защо, Господи, доядох онази, макар и домашна, руска салата, и сармчките, и баклавичките,  преядох с тях. Не се отчайвайте! Имате време: до пролетта, до лятото даже, само че трябва да започнете сега.

Борбата с килограмите е една от вечните битки в живота, на всеки от нас, в различна фаза от нашето съществуване. Тази борба е безмилостно жестока, на моменти изчезваме от нея, казваме си, че и без това ежедневието ни не е от най-вкусните и решаваме да го гарнираме с подобаващо парче торта в най-добрия случай. Понеже понякога ни изкушават и бързите храни. Хапваме ги и те не ни засищат, а ни карат да искаме още. И още, докато се превърнат в целулит по нас. А тогава започваме да се чувстваме зле, без самочувствие, тъжни. Особено във време като нашето, в което тържествува блясъкът, модата все още налага слаби модели, макар че поне вече не са кльощави. Те кльощавите, да си признаем, са и грознички. Особено за нашата балканска представа за красота.

Хубавото тяло е идеална величина още от времето на Древна Гърция. Древните гърци се прекланят пред съвършенството, те изчисляват пропорциите на отделни части от тялото математически и издигат в култ красотата и идеалните съответствия. Според древните елини красотата е в хармонията на тялото и ума. В основата стои спортът и спазването на диети за хранене, тъй като красотата е именно в здравото и мускулесто тяло.

Да се върнем обаче към нашия век. Днешните критерии за женска красота са дефинирани като 90-60-90, ръст 175 сантиметра и тегло 55 килограма. Здравето и закаляването на тялото са издигнати до култ. Фитнесът навлиза във всеки дом.

А вече има и персонални фитнес треньори. Сега ще Ви срещнем с Иван Кулев. Запален по фитнеса, още от времето, когато е гледал филмите с участието на Арнолд Шварценегер, Силвестър Сталоун и други актьори със завидни мускули, днес той развива фитнеса като своя професия във Варна. Преди това за известно време е бил треньор и в Съединените щати. Търсят го хора от различни възрасти с едно желание: да им помогне да направят тялото си чудесно.

Репортерът ни Ваня Славова го попита как започва дуетът персонален треньор и трениращ:

-  Провеждаме едно кратко интервю за това какво ги притеснява, какви цели имат, колко пъти седмично могат да посещават фитнеса. Обикновено питам за храненето, алкохола и стреса в забързаното ни ежедневие.

-  Колко време трябва да ходим на фитнес, за да постигнем резултат ?

-  Три месеца. Три месеца като за едно добро начало от нетрениращ човек до начално положение, тоест на третия месец официално може да се съди с колко сте отслабнали, ако имате страх от кантара: по дрехи, по колан или просто визуално.

-  Каква е ролята на индивидуалния треньор, защото знаем, че има много фитнес зали и повечето хора решават сами да тренират, а не да плащат за треньор?

-  Работата на персоналния треньор е да продължава да те мотивира. Да те насочва, да си виждаш прогреса и да излизаш доволен след тренировка. По време на персоналните тренировки се постига и изолиране от околния свят. Един час, прекаран с треньор, който регулира всеки един аспект, спомага да забравите, че всичко друго съществува.

-  Добре, да насочим вниманието си и към здравословното хранене: какво трябва да избягваме, когато ходим на фитнес и каква храна да консумираме?

-  Всеки търси магическа формула, но за съжаление такава не съществува. Най-голям успех съм имал, имам и ще имам с хора, които закусват, обядват и вечерят. Това е задължително за всички възрастови групи. Големият проблем е, че хората масово не закусват, стават, пият кафе, понякога в комбинация с цигара, или само кафе, което убива апетита. Обядът, поради забързаното ежедневие, се пропуска или се консумират някакви солети и крекери, а вечерта, в 17 часа сме озверели от глад и ядем каквото намерим.

-  Кой са петте съвета за здравословен начин на живот? Вашите правила?

-  От две до пет тренировки седмично, закуска, обяд и вечеря, поне седем часа сън в денонощието, да отделяме време за медитация, тоест малко вдъхновение, да избягваме пържено, мазно, сладко и тестени изделия. Ако можем, ако не можем, приемът да е на последните да бъде само сутрин, за да има възможност да изгорим калориите през деня!

Цялото интервю бихте могли да чуете в прикачения звуков файл:










БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15

Лекото метро по бул. "Цар Освободител" може да се замени и от електрически автобуси, ако е целесъобразно

"Лекото метро" във Варна ще бъде предимно „потопено“, по земя, а не чрез повдигнато на колони. Шумовото натоварване ще бъде многократно намалено. Това предвижда проектирането на разширението на варненския булевард „Цар Освободител“ според инж. Кольо Червенков. Като част от инженерния екип в проекта, в обзорното предаване на РВ „Позиция“,..

публикувано на 20.04.24 в 15:03

Собствените несгоди в България карат хората да се съмняват в Европейския съюз

Иван Люцканов е създател на проекта "Землевеж" , който представя статистически данни, представени по достъпен начин. Той у частва в подкаста "Европеец", посветен на евроизборите и перспективите пред Европейския съюз,  а домакин на събитието беше Концертното студио на Радио Варна.  "Х аресва ми да мисля, че мотото на подкаста е: "Светът и..

публикувано на 19.04.24 в 08:25
Пламен Манушев

Пл. Манушев: Липсват технически кадри у нас. И със средно образование, и с висше

За много сериозна липса на интерес да се изучават и работят професиите на корабни строители и инженери, алармира Пламен Манушев, вицеадмирал от запаса, който сега работи като консултант военни проекти и развитие в корабостроителния и кораборемонтен завод „Делфин“ във Варна. Според Манушев отливът от тази професия е от доста години, а в момента..

публикувано на 18.04.24 в 09:26