Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пчеларите Александър Маринов и Гюнтер Исмаилов - за лошия сезон и проблемите в сектора

Александър Маринов и Гюнтер Исмаилов са пчелари от Русе. Маринов има 160 пчелни семейства. Той и колегата му изкарват прехраната си с пчеларство от години. Двамата взеха участие в Международния панаир на пчеларски продукти, който се провежда във Варна до 19 септември. За нивото на пчеларството в България и проблемите на производителите на мед у нас с тях разговаря Олга Карова:

Какви са проблемите пред сектора и тези, с които се сблъсквате тази година?

Александър Маринов: Проблемите, които срещаме тази година, са ниските добиви на мед, неблагоприятните климатични условия през сезона и ниската изкупна цена на меда, както и трудностите да реализираме продукцията си и инфлацията в страната ни.

Миналата седмица във Варна беше обявена готовност за подготовка за национален протест на пчеларите. Вие подкрепяте ли го?

Александър Маринов: Подкрепяме го напълно, трябва адекватно финансиране от държавата, подпомагане на кошер, и то ежегодно. Европейският съюз трябва да наложи ограничения на вноса на китайски и украински мед в ЕС, понеже основният проблем идва от там.

Гюнтер Исмаилов: Ощетени сме и от вноса от аржентински и различни видове мед в Европейския съюз. Нашите цени са много ниски тук, и това е единствено в България. Доколкото имам информация, в чужбина цените не са спаднали, лек спад има в Румъния, но там имат някакво субсидиране. Ние тук трябва да оцеляваме с 4,50 лв. за килограм изкупна цена на биологичен мед.  Когато платим данъци и такси, тази цена пада под 4 лв. С тези пари трябва да се прехранваме и да развиваме пчеларството в България. Това няма как да стане, не можем да оцелеем на тези изкупни цени. 

Какви са новостите при изваждането на меда, това, което модернизира продукцията Ви?

Гюнтер Исмаилов: Трябва да използваме нов инвентар и нови машини и всичко това трябва да се закупи от продукцията, която сме добили, като я продадем. Но ние не можем да се конкурираме с чуждите държави, защото не можем да си позволим да си купуваме нови технологии и да работим по техния стандарт, тъй като цената ни е много ниска. Как можем с 4 лв. мед/кг. или 4,50 да сме конкурентоспособни в ЕС? И да имаме нови технологии в България? Според мен има спад откъм технологии и откъм новости. Няма как да просперира този бранш, при положение че цената на меда пада с почти 50 % спрямо миналата година.

Цялото интервю с Александър Маринов и Гюнтер Исмаилов чуйте в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15

Лекото метро по бул. "Цар Освободител" може да се замени и от електрически автобуси, ако е целесъобразно

"Лекото метро" във Варна ще бъде предимно „потопено“, а не повдигнато чрез колони. Шумовото натоварване ще бъде многократно намалено. Това предвижда проектирането на разширението на варненския булевард „Цар Освободител“ според инж. Кольо Червенков. Като част от инженерния екип в проекта, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, Червенков..

публикувано на 20.04.24 в 15:03