Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България ще има своя планета и звезда в Космоса

„Дайте име на екзосвят – МАС100“ е новата кампания на Международния астрономически съюз, който отбелязва своя едновековен юбилей през 2019 година. Инициативата предоставя възможност на много страни, в това число и на нашата, да даде име на специално подбрана екзопланета и нейната звезда извън Слънчевата система. Управителният съвет на инициативата определи за България екзопланетната система WASP-21, разположена в съзвездието „Пегас“ с достатъчно ярка, за да се наблюдава с малък телескоп от нашата територия, звезда.

Какво представлява този екзосвят, разположен на около 850 светлинни години от Земята, на какви условия трябва да отговарят предложените от нас имена на екзопланетата с нейната звезда и къде можем да разберем повече за инициативата, научаваме от доц. д-р Веселка Радева, ръководител на Планетариум във ВВМУ във Варна:

"Ние сме част от едва 100 страни в целия свят, които имат възможност да дадат име на своя космически обект. Галактики, слънце, планети и вероятно други форми на живот. Как може да се подготвим за срещата с тях? Нашата екзопланета се казва  WASP-21. Намира се на около 850 светлинни години от нас. Тя е много подобна на нашето Слънце, а самата планета е голяма колкото Юпитер. Тази планета най-вероятно няма твърда повърхност", каза за Радио Варна доц. Радева. "Идеята е планетата да е видима с малък телескоп и да се намира на небето така, че да може да се наблюдава от държава-кръстник. Все още не е ясно как ще се казва българската звезда, но вече тече конкурс. Би било страхотно, ако има имена, свързани с българския фолклор, древнобългарски обичаи, богове”, допълни Веселка Радева.  Тя каза още, че не могат да се използват лични имена, имена на политици, на домашни любимци, имена на търгвска марка. Подробности може да видите в сайта, в който се извършва и гласуването. Срокът за участие е до края на месец октомври, а името ще стане ясно през декември. 
Пълните правила са следните:

Предложените имена трябва да бъдат на хора, местности или предмети от културно, историческо или географско значение, които са достойни да дадат име на небесен обект. Макар да не е задължително, имената могат да бъдат на астрономически теми или да са свързани със съзвездието, в което се намира екзопланетната система. Нужни са две предложения за имена – едно за екзопланетата и едно за звездата, около която тя обикаля. Двете имена трябва да следват обща тема, която да е достатъчно обширна, за да позволява даване на резонни имена на открити в бъдеще допълнителни планети или звезди от същата система. Очаква се кратка обосновка на предлаганите имена.

Пълните правила, на които следва да отговарят имената, са следните:

  1. Предлаганите имена трябва:
    • да са между 4 и 16 символа (без препинателни знаци);
    • да се състоят от една дума (за предпочитане);
    • да са произносими;
    • да не съдържат елементи на обида;
    • да не съвпадат със или да са твърде близки до съществуващи имена на астрономически обекти. Имената, дадени на астрономически обекти, могат да бъдат проверени на следните страници:
  2. Не е позволено да се предлагат:
    • имена от комерсионално естество;
    • имена на лица, местности или събития, известни предимно с политически, военни или религиозни дейности;
    • имена на лица, починали преди по-малко от век (1919 г.);
    • имена на живи лица;
    • имена на организации, свързани с настоящата кампания;
    • имена на домашни любимци;
    • измислени имена;
    • акроними;
    • имена, които включват цифри или препинателни знаци;
    • имена, защитени от търговски марки или други форми на интелектуална собственост.
  3. Предложените имена трябва да имат обосновка от не повече от 100 думи.
  4. Избраните имена няма да заменят съществуващите научни означения, но ще бъдат признати от МАС като подходящи за публично използване и ще бъдат публикувани със съответното позоваване на предложилите ги.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15