Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Постепенно бежанците в Кранево започват да намаляват

2
Снимка: Албена Иванова

От 80, настанените украински бежанци в хотел „Невен“, който е част от базите за ученически отдих на просветното министерство, останаха 52-ма. Местят се в други хотели – като хотел „Добруджа“ в Кранево или в почивната база в Балчик, която остава основно за бежанци, заедно с тази в Св.св. Константин и Елена. Всеки ден си тръгват, с посредничеството на доброволческите групи, по трима – четирима. Вчера 13 отпътуваха към дома, единични са тези, които заминават към трети страни – обясни управителят Мариана Костадинова.

Украинците, които тръгват, казват, че въпреки войната искат у дома, споделя още управителят на базите на ученически отдих в района на община Балчик: „Много малък процент искат в други страни – една жена отива в Полша при дъщеря си, друга – в Германия. Казват, че са привикнали с войната, макар че как можеш да привикнеш с това. Много им е мъчно. Искат да са близо до близките си“. 

Новите помещения в базата в Балчик са подготвени да поемат жените и децата, които няма къде да се върнат в Украйна. Част от тях са от краневската база, други ще дойдат от хотели в Балчик. Ще се предлага само нощувка, но е осигурено всичко нужно за приготвянето на „домашна храна“. По думите на Костадинова няма наплив от новопристигащи, последните са дошли на 15 май.

Нейното мнение е, че оставащите искат да работят, децата им да постъпят в детска градина или училище. „Почнаха да учат български, децата са най-любознателни, лесно ще се интегрират. Мъчно ми е за всеки един от тяхоткровена е Костадинова, виждайки уплахата, която отново се завръща при настанените"Аз ги успокоявам, че ще правим каквото е необходимо. Има жени, които няма къде да се върнат“ - допълва тя.

Украинците са все още несигурни в решенията си какво ще се случи с тях в близките дни.

Татяна е от Запорожие, мъжът и е там, а тя, с двете и деца на 3 и 10 години, от 14 април е в хотел „Невен“ в Кранево. Да работи по професията си – икономист, по-скоро не, смята да се върне в Украйна въпреки бомбардировките. „Искаме вкъщи. Мисля дали да се местя, вчера са ни бомбардирали, мъжът чака там. Стоим и чакаме. Тук е добре, но вкъщи е по-хубаво“ – казва тя. Чрез групите за доброволци организират пътуването с автобуси.

Анна е тук с по-малката си дъщеря, голямата оставила в Одеса. Тя е от тези, които се местят в Балчик. До седмица – две ще е решила дали да търси работа, или да се върне у дома, където препитанието и е под въпрос. Била е медицински регистратор в институт, но сега пациенти няма, респективно и заплатите вървят надолу за разлика от цените.

„Оставаме, при нас не е спокойно, боим се" - описва невеселата картина Анна.

Други успяват да са на безопасно място в България, но и да работят в Украйна, като учителката Мария, която в преди обеда на 26 май онлайн преподаваше на учениците си.

От идния месец в Кранево започва ученическото настаняване, обясни управителят Мариана Костадинова, както и по Южното Черноморие. Само за бежанци остават базите в Св.св. Константин и Елена и в Балчик.

Днес представители на Бюро по труда проучваха нагласите за работа сред украинците и отговаряха на въпроси какви са възможностите и наличните работни места. Анкетата е на четири езика – български, английски, украински и руски. Стана ясно, че се търсят работници за хотел в Кранево, за завода за захарни изделия в Балчик, както и големи търговски вериги. Хората с регулирани професии – като лекари, адвокати, учители, трудно могат да се реализират заради езиковата бариера, обясниха от трудовата борса.

Подробностите чуйте в репортажа на Албена Иванова:
По публикацията работи: Елисавета Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

От Балчик започва пролетна ваксинация на лисиците срещу бяс

Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) стартира извършване на пролетна орална ваксинация на лисиците срещу бяс, която е част от Програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на заболяването от 2009 година. Процесът се провежда в 50-километровата ваксинална зона по северната, западната и южната сухопътна граница на страната и..

публикувано на 23.04.24 в 11:48

Първата имунизация срещу коклюш на бебетата ще бъде на възраст от месец и половина

Министерството на здравеопазването ще позволи първата имунизация срещу коклюш да бъде прилагана по-рано, месец и половина след раждането на бебето, а не както е сега според Имунизационния календар тя се прилага след втория месец, предаде БНР. Това е решено на среща между служебния премиер Димитър Главчев, министъра на здравеопазването Галя Кондева,..

публикувано на 23.04.24 в 11:22

Съставът на ТЕЛК към МБАЛ-Добрич няма да работи от 2 до 10 май

От 2 до 10 май няма да работи съставът на Т ериториалната експертна лекарска комисия  за общи заболявания към „МБАЛ-Добрич“ АД-Добрич.  Заседанията на ТЕЛК за общи заболявания към „МБАЛ-Добрич“ АД ще бъдат възобновени на 13 май.  РЗИ – Добрич продължава приема: · жалби срещу ЕР; · заявления – декларации за освидетелстване на лицата с трайно..

публикувано на 23.04.24 в 11:06

Варненският общински съвет заседава на 25 април, обсъждат цените за таксиметров превоз

Десетото си заседание ще проведе от 10 часа на 25 април Варненският общински съвет. Сред решенията, които се очаква да вземат местните парламентаристи, е определянето на минимални и максимални цени за таксиметров превоз на пътници за един километър пробег. По време на заседанието ще бъде обсъдено още предложението за разкриване на..

публикувано на 23.04.24 в 10:59

ЕП гласува резолюция за бързо и безопасно освобождаване на кораба "Галакси лийдър"

Случаят с българите, отвлечени от йеменските хути, ще бъде сред темите в пленарната зала на Европейския парламент тази седмица, предаде БНР.  В резолюция, която ще се гласува в Страсбург, се изисква Европейският съюз да се включи активно в усилията за бързото и безопасно освобождаване на европейските граждани, които са част от екипажа на кораба..

публикувано на 23.04.24 в 10:20

Във Варна откриха Българо-арменски културно-информационен център

Българо-арменски културно-информационен център беше открит във Варна. Той се намира на ул. "Княз Александър Батенберг" 47.  Той поставя пред себе си задача да поддържа и развива годишен събитиен календар, който отразява дейността, усилията и стремежите на всички организации и обединения, свързани с арменската общност в България.  Българо-арменският..

публикувано на 23.04.24 в 10:06

По Ваш сигнал: Шофьори във Варна паркират на инвалидни места и стоят там с дни, дори седмици

Шофьори със стикери за инвалидност паркират автомобилите си на предназначените за трудноподвижни хора паркоместа и стоят там с дни, дори със седмици. За този проблем алармира в БНР-Радио Варна Тодор Савов, който живее на улица "Русе" 31 във Варна, която се намира в района на Синия пазар. По този начин те заемат местата за паркиране на хора с инвалидност,..

публикувано на 23.04.24 в 10:00