Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да опазим лешоядите на Балканите

Еколози посетиха волиерата за белоглавите лешояди над монтанското село Долно Озирово във Врачанския Балкан. До края на седмицата Враца е домакин на ІІІ международна среща в рамките на Плана за действие по възстановяване на лешоядните птици на Балканския полуостров.
 
"Над 70 представители на неправителствени екологични организации ще представят мерките по изпълнението на Плана и ще актуализират дългосрочна работна стратегия за опазването на застрашените птици"- съобщи за РАДИО ВИДИН екологът Георги Стоянов от Дружеството за защита на хищните птици.
 
В България естествено се срещат четирите европейски вида лешояди- брадат, белоглав, черен и египетски. Днес в страната ни като гнездящи видове се срещат само белоглавият и египетският лешояд. Предполага се, че гнездят 1-2 двойки черни лешояди, без обаче да са открити техните гнезда. Брадатият лешояд е изчезнал за фауната на България, като изключително рядко могат да се наблюдават единични скитащи екземпляри. Основните причини за изчезването на лешоядите са изчезването на традиционното пасищно животновъдство, използването на отрови срещу наземни хищници, промяната в местообитанията и бракониерският отстрел.
 
През 2004 година е изградена площадката за подхранване на лешояди над село Долно Озирово, община Вършец, област Монтана. Тя е разположена на около 400 м н. в., на територията на Природен парк "Врачански Балкан", на площ от 2 дка. Площадката е предоставена от община Вършец на Дружеството за защита на хищните птици за безвъзмездно ползване за 10-годишен период. Намира се на билото на открит хълм, с южно изложение, в западния- Стрешерски дял от Врачанска планина. През 2009 година във волиерата бяха настанени първите 6 белоглави лешояди. Те са част от 18 птици от този вид, които пристигнаха от Испания. Крайната цел на проекта е белоглавите лешояди отново да започнат да се размножават в старите си гнездови находища над село Долно Озирово, село Горно Озирово и други подходящи райони на Врачанската планина.
По публикацията работи: Милен Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00