Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Пролетна седянка" събра роми и българи на обща трапеза

По повод Първа пролет български и ромски деца и техните родители седнаха на една маса в детската градина в монтанското село Габровница, за да работят заедно, да пеят и да играят. Темата на открития урок бе "Пролетна седянка", а целта- ромските деца да се интегрират в общността, като посещават детската градина. Техните родители трябваше да са част от това обучение. Бисерка Петрова е майка на три деца. Едното от тях е в предучилищна група и посещава детска градина от една година.

"Урокът бе интересен колкото за децата, толкова и за нас! Много е приятно да сме всички заедно. Синът ми има каки- те му помагат, аз му помагам. Стараем се да напредва детето"- сподели Бисерка Петрова в рубриката "За жените и децата, но преди всичко за жените".

"На нашите масички седнаха българските и ромските родители с техните деца. Децата са подготвени, четат, говорят, могат да се справят с всички задачи поставени в училището"- разказа за интеграцията на децата от ромското население и трудностите при този вид работа в смесени групи директорът на детското заведение Емилия Коцева.

Това е и една от целите за развитие на интегрираното образование на децата в община Монтана- отивайки в градината, те да се подготвят за следващата стъпка в своето образование. Помага в адаптацията специално подготвен медиатор, какъвто е Валентина Русинова. Нейната цел е да посредничи между децата от ромската общност и тези от детската градина.
 
"Да се случат на практика тези контакти не е така леко, както когато се говори за това"- не крие жената. Основните трудности идват от битови проблеми:

"Най-трудното е, че децата нямат облекло, нямат обувки, родителите са неуки. Но това, което те научават, никой не може да им го вземе. Не могат да говорят на с лекота български език, но аз им превеждам и помагам... Виждат в мен помощ, сигурен и познат човек, на когото вярват. И стъпка по стъпка разстоянията се скъсяват"- обнадеждена е Валентина Русинова.
По публикацията работи: Биляна Борисова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00