Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сеч на тополи в защитен остров

За сеч на дървета в защитената зона "Остров Кутово", която е известна и като "Остров Голя", сигнализираха слушатели на РАДИО ВИДИН. Според регистъра на защитените територии на Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, "Остров Кутово" се води една от 19-те защитени местности. Обявена е за такава, с цел опазване на местообитанията на редки и уязвими растителни и животински видове.

"На острова наистина се сече, правих забележка на фирмата, която извозва трупите, защото са изронили брега при превозването им"- каза за РАДИО ВИДИН кметът на село Кутово Виктор Костадинов.
Държавно горско стопанство Видин е възложител на сечта. Проведена е процедура, сключен е договор с фирма, дървесината е продадена на фирмата и в момента се работи на този остров. Работи се в три насаждения с издънки на хибридна топола и на едно издънково насаждение на 10-15 годишна възраст, което се води сечище.

"Проблемът възникна за точно тази четвърта гора, за която ние имаме задължението по лесоустройствения проект да изкореним и залесим и която еколозите сметнаха, че е естествено насаждение и съгласно заповед на МОСВ от 2008 година, ние сме задължени да не намаляваме площа на естествените насаждения. В трите насаждения се секат хибридни тополи, за тях няма проблем. Ще бъдат изсечени 1 500 кубика дървесина", това каза за РАДИО ВИДИН директорът на Държавно горско стопанство Видин Веселка Борисова.

Според специалистите хибридната топола е селектирано дърво, има интензивен растеж, не е естествен дървесен и местен вид. Тези дървета се възобновяват само по изкуствен начин. Максималната възраст, до която живее тополата е 30 години, а вековни дървета от този вид няма, което означава, че без човешка намеса тези дървета няма как да се възстановят.

Защитена местност "Остров Кутово” е обявена със Заповед от 2007 г. на министъра на околната среда и водите, с цел опазване на местообитанията на редки и уязвими растителни и животински видове. Съгласно режимите, регламентирани със същата заповед, е забранено извеждането на сечи само в отдел 90, подотдели "а", "б" и "в" на Държавно горско стопанство Видин, както и извеждането на сеч на цялата територия на защитената местност през гнездовия период на птиците от 1 февруари до 31 юли. Регионалнадирекция по горите Берковица е издала 4 разрешителни за сеч в отдел 90, но в други подотдели - "г", "д", "и" и "4", които са извън забранените зони. Три от зоните са засети с тополови насаждения, които не са предмет на опазване. Съгласно извършената проверка от РИОСВ Монтата, сечта в тях е започнала през месец август, т.е. извън гнездовия период на птиците и ще приключи през месец декември.

"Планираната сеч в подотдел "4" не е проведена и няма да бъде осъществена. В протокола не е отбелязано да са сечени други дървета. Резултатите са препратени на министерството на околната среда и водите, от където са поискали да се извърши проверката", съобщи за РАДИО ВИДИН говорителят на екоинспекцията в Монтана Алексиния Николова.

"Крайният резултат е, че изсичането на дървета в един от квадратите е спряно. След този отговор на министъра, съм задал такъв въпрос и към министъра на земеделието. Да видим толкова ли няма други гори, които и без това се секат безогледно във Видинска област, та се опря до защитената територия, която е част от природното ни богатство", обясни за РАДИО ВИДИН народният представител Михаил Миков, който е отправил питане към министъра на околната среда и водите Нона Караджова. Отговор на писмения въпрос се очаква до десетина дни. От МОСВ обясняват спряното изсичане с разминаване в две заповеди. Сечта е в съответствие с режимите на заповедта за защитена територия, но по заповедта за биоразнообразието като зона "Натура" не е разрешена.

Втората тема в "Еко Свят" е за две инициативи на общинските ръководства на Видин и Мездра, които целят подобряване качеството на живот на хората. Едната е за наемане на безработни на работа като еколози, а другата - за изграждане на пречиствателна станция за отпадъчни води. 105 безработни лица от община Видин започнаха работа като спасители при бедствия, аварии и катастрофи и техник-екология. 35 от тях работят като спасители, а 70 като техник-екология.

"От назначените на работа 32 работят в града, а 73 в другите населени места на общината. Назначените спасители ще участват в извършване на аварийно- възстановитгелни работи и в превантивни и ликвидационни действия при аварии и катастрофи. Назначените като техник-екология ще подпомагат дейностите по предотвратяване безразборното изхвърляне на строителни и битови отпадъци, опазване на зелени площи, както и ще оказват контрол при събиране и транспортиране на битови отпадъци" , поясни заместник кметът по хуманитарни дейности и социална политика в Община Видин Борислава Борисова.

От наетите 70 лица по специалността техник-екология, 14 човека работят само в град Видин. Елвира Йорданова е един от тях. Пред РАДИО ВИДИН тя сподели, че се радва на новата работа, защото има възможност да учи и да работи едновременно.

В Мездра ще бъде изградена пречиствателна станция за отпадъчни води. Изпълнението на дейности по доизграждане и рехабилитация на канализационната мрежа ще увеличат броя на населението, включено към тази мрежа, като се достигне до 100%-ова свързаност. Два от кварталите на Мездра сега нямат канализация. Изграждането на канализационната мрежа не решава въпроса къде ще се изхвърлят отпадъчните води. Сега се изливат в река Искър. Мястото където се вливат в реката прилича на блато. Искър пък се влива в река Дунав, а тя в Черно море. Затова изграждането на градската пречиствателна станция за отпадъчни води ще доведе до екологосъобразно пречистване на 100% от отпадъчните води от населението. Станцията ще се строи на терен с площ 11 декара. До нея ще бъде построен шосеен път.

Третата тема в "Еко Свят" е за една инициатива, в която се включиха хора от всички възрасти - това е отбелязването на Световния ден на ходенето във Видин, като част от Европейската седмица за движение, спорт. Туристическо дружество "Бонония" Видин участва в Европейската седмица за движение, спорт и туризъм с пешеходни излети по екопътека в местността "Божурица". Екопътеката е с дължина 6 километра, а теренът е равнинен.

"Прави ми впечатление, че тази година все повече хора са започнали да карат колелета, има и повече туристи в планината. Има много хора, които ходят в Божурица по екопътеката. Но като цяло българинът ходи", коментира председателят на видинското туристичесто дружество Тошо Маркин.

Разходка по екопътеката в "Божурица" направиха ученици от СОУ "Цар Симеон Велики". Те са от 12 клас, специалност "туризъм" и една от планираните им дейности през учебната година е посещение на екопътеки.

"Рядко им се случва да излязат след природата, затова и учениците останаха видимо заредени с енергия", разказа ръководителят на групата и учител по география във видинското училище "Цар Симеон Велики" Кирил Киндиянов.

По публикацията работи: Йорданка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50