Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видински ученици ще отглеждат насекомоядни растения

През лятната ваканция група ученици от видинското училище "Цар Симеон Велики" ще наблюдават развитието на кактуси, насекомоядни растения и декоративни рибки. Обособен е еко кът в кабинета по биология.

"Това е идея на учениците. Надявам се, че ще я реализират успешно и ще вложат максимално усилия. Имаше дори от среден курс ученици, които искаха да се включат", каза за РАДИО ВИДИН Боби Ценова, учител по биология и ръководител на училищния еко клуб.

40 ученици, от които 15 членове на еко клуба, през следващите 2 години ще се грижат за растенията от семейство "Друсерия", които се хранят с мухи и други насекоми, за кактусите и декоративните рибки.

Срещнахме се с тях в кабинета по биология. Показаха ни аквариумите с рибките и саксийните цветя и разказаха в каква среда се отглеждат и какви грижи ще полагат за тях.

"Растенията са 10 от 6 вида. Те са екзотични. Поливаме ги само с дъждовна вода. Затова, да се надяване на повече дъждове. Поставени са в аквариум, за да се поддържа влажността.... Сами си хващат плячката. Отделят гъст и лепкав сок, по който мухите залепват. Ще наблюдаваме различен начин на живот и размножаване на тези растения от семейство... Имаме три аквариума- за живородки, хайверни и лабиринтни риби. Целта е увеличавана на популацията, създаване на естествена екосистема и размножаване на рибките. Живородките вече се размножиха и сме отделили малките, за да не ги изядат големите. От това колко им е комфортно, зависи дали са готови да хвърлят хайвер и да се размножат... Кактусите са растения, които изискват най-малко грижи. Искат много светлина и издържат на суша. Имаме 6, от тях най- атрактивни са "Стола на тъщата" и "Снежната топка", защото не се срещат навсякъде. Тези растения сами се грижат за себе си. Ние трябва да им осигурим светлина и топлина" - споделиха наученото досега еколозите.

Последния учебен ден младежите се събраха, за да доуточнят подробностите за работата през лятото. Получиха от ръководителя си химикалки, значки и енциклопедии. Бяха наградени и изявилите се през годината ученици.

На Тихомир Тодоров се падна енциклопедия за рибите. Децата имат и група във фейсбук. В социалната мрежа цяло лято ще обменят информация и ще споделят идеи.

Втората тема в предаването е за провелия се във Вършец арт пленер "Врачански Балкан", посветен на дивата природа. Събитието премина под мотото "Елате да творим заедно" и цели да привлече общественото внимание към красотата на биологичното разнообразие и необходимостта да се отнасяме ежедневно с по-голяма отговорност към околната среда.

"В пленера участваха много творци. Идеята беше да се покаже, че може да се твори с рециклирани, естествени, природни материали"- разказа за инициативата Оля Генова, експерт "Връзки с обществеността и образователни програми" към дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан".

© Снимка: Личен архив на Боян Пищиков

Лидия Костова е от Монтана. Работи предимно с деца - прави творчески работилници по куилинг в ателието си. На арт пленера показа как се работят животни чрез тази техника за изработка на предмети от хартия:

"Работя предимно с деца. Подготвила съм кутийка с дупки като сиренце и ще правим мишле от куилинг и други животни. Материала за куилинг са хартиени ленти, които се навиват в различна форма и се оформят елементи."

Квилингът (идва от английската дума „Quilling”), е форма на изкуството, която включва използването на ленти от хартия, които се навиват, сгъват или се слепват заедно, за да се създаде интересен декоративен дизайн. Днес занаятът става все по-популярен поради ниската цена на материала. Той се използва за украса на сватбени покани, поздравителни картички, кутии.

© Снимка: Личен архив на Боян Пищиков

Дърворезбата също имаше своето място на изложението във Вършец. Беше представена от видинчанин - Стоян Александров, преподавател по дърворезба в СОУ "Св.св. Кирил и Методий" Видин:

"Донесъл съм пано с растителна резба и ще работя на място, за да видят хората как се работи. Дърворезбата е по- специфична. В училище децата проявяват голям интерес. Най- добре е един начинаещ да работи върху липа - сравнително мека е и пластична. Участвам, защото ме привлича самата идея- хората да се запознаят с различните видове изкуства и всеки да намери изкуството, което най- много му приляга и в което може да се изяви."

Мария Георгиева е от Пловдив, във Вършец бе пристигнала от друго изложение. Произвежда кремове и мехлеми на билкова основа. Оказа се, че по восъка и пчелните продукти, които използва в мазилата, я запалил Стоян от Видин: "Правя ги от няколко години. Мехлемите са натурални - от пчелен восък и растителни масла. Мехлемите са дневни, слънцепредпазни и лечебни. Правя и извлек от билки. Слънцепредпазните са с какаово и сусамово масло, те са с естествен защитен филтър и с различни аромати"- сподели Мария Георгиева. Тя ще пътува в сала на културния обмен между България и Румъния, който ще акостира тази събота на видинския бряг.

Това е първият арт пленер на Дирекцията на "Врачански Балкан" във Вършец. Идеята на организаторите е той да стане регулярен- следващата година също се планира организирането на такъв.

Третата тема е за Eвропейската седмица на устойчивата енергия, която се проведе в Мездра. Това е инициатива на Европейската комисия, която е започнала през 2006 година и се провежда ежегодни с участието на стотици организации от страните на Европейския съюз.

"В Мездра се проведе за втора поредна година. Мотото бе "Интелигентно енергията пести, за да имаш бъдеще и ти. Проведохме конкурс за рисунка с деца от детските градини. Изложили сме ги във фоайето на Общината. Всички деца получиха награди. Водихме ученици в соларен парк, за да се запознаят със зелената енергия. Организараните прояви имаха за цел, да покажем на децата как може да се пести енергия"- каза за РАДИО ВИДИН Галина Иванова, старши инспектор "Общинска екологична инспекция" Мездра.

По публикацията работи: Йорданка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50