Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обслужва ли ни качествено общинската администрация

Отговаря ли обслужването на гражданите в Общините на съвременните изисквания за качество и прозрачност е темата днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Три от десетте Общини във Врачанска област- Козлодуй, Мездра и Враца, имат международен сертификат ИСО 9001 за управление на качеството на административните услуги. Това разказа в "Посоките на делника" Ива Антонова, кореспондент на БНР в града под Околчица. Администрациите в Козлодуй и Криводол пък са в топ 20 в Рейтинга на активната прозрачност на българските общини за тази година.

Преди два месеца Община Козлодуй получи отличие в категорията "Институция, най-добре организирала предоставянето на информация за граждани" от Програма "Достъп до информация". Наградата й бе дадена, защото не само покрива критериите, но през последните четири години показва систематично, ефективно и отговорно отношение към достъпа до информация и развитието на добри практики в тази област. Тези оценки се потвърждават от интернет страницата на Общината и от престижното шесто място от общо двеста шейсет и четири позиции в Рейтинг на активната прозрачност на общините в България за 2013 г. В Козлодуй е създаден и един от първите в страната центрове за обслужване и информация на гражданите, каза пред Лора Инджова секретарят на Община Козлодуй- Ивалина Банова.

"Ние сме една от първите Общини в България, създали обслужване на едно гише, така наречените центрове за информация и обслужване на гражданите през далечната 2001 година... Гражданите имат възможност да заявяват услуги не само на място в центъра за информация и обслужване, но да се възползват и от електронните услуги, които предлагаме, включително и на ниво транзакция, за която обаче трябва да имат електронен подпис."

Община Мездра има приет план за ефективно и прозрачно управление за 2013 година. Той е разработен като продължение на плана за 2009 година, реализиран по проект на Националното сдружение на общините в Република България. Планът за настоящата 2013 година е приет на основание европейската стратегия за иновации и е съобразен с принципите за добро и демократично управление. Общината получи и грамота-приз за прозрачно управление, предаде оттам сътрудникът ни Петко Котларски.

Община Лом е добър пример по отношение на адиминстративните услуги в Северозападна България- подаването на всички видове документи и заплащането на данъци и такси може да се извърши изцяло по електронен път. Освен това всички гишета за обслужване на граждани са снабдени с електронна система за анонимно оценяване на качеството на обслужване. Сътрудникът ни Владимир Недев разговаря с Елизабет Петрова- старши експерт "Информационно обслужване" в Община Лом:

"Чрез въведената система се обслужват граждани за административни такси и услуги, а от 1 март 2013 година вече се събират и местните данъци и такси. Внедрена е и система за издаване на документи за брак, смърт и раждане по същия начин."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40