Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оптимизъм и здраве за хората в Покрайна

2
Снимка: РАДИО ВИДИН
Този петък ви отвеждаме до едно от най-големите села във Видинска област- Покрайна. В различни исторически периоди населеното място е носело имената Керим бег и Цар Борисово. Любопитна и интригуваща е историята на Покрайна, поне такава ни я представи кметицата на селото Адриана Асенова. Научихме, че през 1834 г. в западната част на селището се преселват хора от несъществуващото днес с. Скеля, което се намирало на брега на река Дунав, южно от град Видин. В миналото между жителите на Керим бег и Скеля за извсетно време е имало неприязън, завършваща много често със сбивания. Настоящето село Покрайна всъщност е наследник на обединилите се Керим бег и Скеля. Селото носи името Керим бег до 1934 г., след което е преименувано на Цар Борисово и за известно време след 1944 г.- само Борисово. В началото на 50-те години селото е трябвало да се казва Украйна. В Министерския съвет тогава не приемат тази идея, защото има република Украйна и няма как едно малко населено място в Северозападна България да се нарича по същия начин. Решават, понеже селото се намира покрай Видин, да се казва Покрайна.

СнимкаКметицата ни разказа и за църквата "Света Троица" там, построена през далечната 1884 г. Тази година в Покрайна ще отбележат 130 години от построяването й. Основното училище през годините е посещавано от над 500 деца. В него за известно време са учили и децата от съседните села Капитановци, Антимово и Гомотарци. Сега училището е закрито, а децата на село Покрайна учат в учебни заведения в град Видин. Със закриването на училището, читалището в Покрайна е единственото културно средище, останало в селото. След известно прекъсване, през 2009 г. е възстановен танцовият състав, включващ изцяло местни самодейци. Формацията се нарича "Мъндриле" /"Хубавиците"/.

В днешно време в Покрайна живеят 1 244 души, в началото на 80-те години са били 3 000. Адриана Асенова е първата жена кмет в историята на Покрайна. От нея научаваме още, че в селото се живее спокойно, няма сериозни проблеми, а за кметицата няма почивен ден.

"17 години работя в кметството, преди това бях секретар, работила съм само с мъже. В началото не бях сигурна дали ще ме изберат за кмет, за това и през всичките тези години не се кандидатирах, след това обаче се реших. Избраха ме, хората много ме уважават и аз тях също"
, споделя Адриана Асенова. Казва, че Покрайна е едно от най-големите села в общината, но с най-малко асфалтирани улици. Тази година са отпуснати 20 хиляди лева, с тях ще се ремонтират 3-4 улици.
Гробищният парк трябва задължително да се разшири, защото хората са започнали да погребват близките си в частни имоти.

СнимкаКметицата е оптимист за българското село.

"След 10 години мечтая да видя Покрайна една такава хубава, европейска. На хората от селото пожелавам да са здрави, защото само това не се купува с пари".

Срещнахме се и с хората в Покрайна, тези, които открихме в един от т.нар. магазини-барчета в центъра на селото. Обичат родното си място, за това и живеят тук. Доволни са от кметицата, не вярват обаче в бъдещето на селото.

"То няма бъдеще за държавата ни, камо ли за селото. Няма такава държава като нашата, това е държавата на абсурдите".

СнимкаНадежда все пак има и тя е в подрастващите, защото докато има деца, ще го има и българското село. Обнадеждени си тръгнахме от Покрайна, изпрати ни малкият Емко, казвайки ни стихотворение за светлия християнски празник Цветница.

Целият репортаж за село Покрайна чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00

Проф. Светослав Малинов: При обща кампания евроизборите няма да бъдат видени и чути

Провеждането на избори 2 в 1 има както позитиви, така и негативи, коментира политологът и два мандата евродепутат проф. Светослав Малинов. Според него, от една страна може да се прогнозира, че сливането на двата вота ще доведе до рекордна за нашата страна активност на евроизбори, същевременно е възможно кампанията за евровота да бъде погълната..

публикувано на 10.04.24 в 15:21
Диана Ефтимова

Диана Ефтимова: За предизвикателствата пред изборите 2 в 1

На 9 юни ще гласуваме за евродепутати и предсрочно за български парламент. Предизвикателствата пред вота 2 в 1 коментира Диана Ефтимова, председател на Управителния съвет на Институт за развитие на публичната среда.  "Предизвикателствата ще бъдат по няколко линии. На първо място по отношение на машинното гласуване това, което..

публикувано на 10.04.24 в 13:11

Как аналоговите учители да преподават адекватно на дигиталните деца

Битува мнението, че сегашните ученици - представителите на Поколението Z, не са ученолюбиви , показват посредствени резултати по основните предмети и като цяло не обичат да четат. Дали е така или просто не са разбрани от по-възрастните поколения? Как учителите, които са представители на поколенията на книгите, вестниците, въобще на предимно..

публикувано на 09.04.24 в 14:13