Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За традициите на Велики четвъртък

Снимка: Венета Николова

Чистият четвъртък или Велики четвъртък е най-важният ден от Страстната седмица. На този ден са се случили събития от Христовите страсти, според грозните Евангелия. В четвъртък вечер в църквата се служи утреня на Велики Петък. Свещениците изнасят кръста от олтара. Извършва се помазване на болните с елей, който лекува душата, а от там и тялото. По време на литургията се четат 12 определени откъса от Евангелието, между които и тези за Тайната вечеря и предателската целувка на Юда. Това е денят, в който можем да се замислим за безрезервната любов на близките ни или за цената на нечия целувка.

Снимка"На Велики четвъртък църквата възпоменава няколко евангелски събития. Това е поредният ден от страстната седмица, в който всички християни са подтикнати да станат съпричастни на страданията на господ Иисус Христос"- разказа за днешния ден архимандрит Поликарп, председател на катедралния храм "Св. Димитър" във Видин.

Велики четвъртък крие много символика. На този ден предците ни не работели и извършвали много обреди, най-важният от които- боядисването на яйцата. Първото винаги е червено, като символ на Христовата кръв. Ани Цекова разговаря с две жени от видинските села Острокапци и Раброво, които разказаха как боядисват яйцата на днешния ден и какви са някои от традиционните великденски гозби.

"Дъщеря ми идва с внучката, донесат бои, ама какво пише сега за тези бои, че имат катран... Боядисвам със смрадлика- от дървото, но да е сухо, цепя го на парченца, слагам ги два-три дни да киснат и да пуснат боята и яйцата се варят в нея."

В Чипровци и до днес имат характерни за този край традиции на Велики четвъртък.

"Традицията да се боядисват великденските перашки се нарича при нас "чинене". Тук се вярва, че великденска перашка трябва да се дава първо за семейството и след това за гости, роднини, кръстници"- разказа Анюта Каменова, директор на етнографския музей в града.

Банатските българи празнуват също Великден. Имат ли специални традиции и обичаи, които спазват на днешния Велики четвъртък?

"На Велики четвъртък и при банатските българи се боядисват великденските яйца. Този ден свещеникът умива краката символично на 12 избрани мъже от селото, така както Иисус е умил краката на апостолите"- каза за Радио ВИДИН Светлана Караджова, кмет на врачанското село Бърдарски геран.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00